Föld-megfigyelési csúcsértekezlet Brüsszelben

A műholdak által a Földről szolgáltatott információk megosztásáról, az ezzel kapcsolatos nemzetközi együttműködés elmélyítéséről rendeztek csúcsértekezletet szerdán Brüsszelben a különböző kormányok és nemzetközi űrkutatási intézmények képviselői.
A III. Föld-megfigyelési csúcsértekezleten (az előző kettőt Washingtonban, illetve Tokióban tartották) elfogadtak egy tíz évre szóló akciótervet, melynek célja a már létező, vagy ezután létrejövő műholdas megfigyelő rendszerek átfogó hálózatának (GEOSS) létrehozása. Ezzel el lehetne érni például a különböző természeti katasztrófák hatásainak előrejelzését, gyors feltérképezését – de egy ilyen összefogás nem csak a földrengések, árvizek esetén lenne hasznos, hanem például a mezőgazdaság, az ökoszisztéma, a vízkészletek, vagy éppen az egészségügy problémáinak a kezelésében is.
Megnyitó beszédében az Európai Bizottság környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó tagja, Sztavrosz Dimasz jelképesnek mondta, hogy éppen az éghajlatváltozások megakadályozását célzó kiotói egyezmény életbe lépésének napján indítják el a GEOSS létrehozását. Kollégája, a kutatási területért felelős EU-biztos, Janez Potocnik pedig arra figyelmeztetett, hogy a tavaly decemberi indiai-óceáni szökőár is megmutatta, milyen fontos a Földön zajló folyamatok megfigyelése.
A különböző szakértők egyébként nem pusztán a majdnem 300 ezer halálos áldozattal járó decemberi szökőárra emlékeztettek felszólalásaikban, de a 2003 nyári nagy európai kánikulára is, amely mintegy 20 ezer ember életét követelte, vagy a tavalyi ázsiai hatalmas esőzésekre (5 millió hajléktalan, 1500 halott), s leszögezték: ha az ilyen katasztrófák veszélyeit a jövőben az emberiség megpróbálja minimálisra korlátozni, akkor ehhez létfontosságú a műholdas megfigyelő rendszerek minél hatékonyabb használata.