80 óra alatt a Föld körül? – repülési világrekord-kísérlet
Egy sugárhajtású repülőgép magyar idő szerint keddre virradóra felszállt a Kansas állambeli Salina településéről, és Steve Fossett ezzel megkezdte azt a rekordkísérletet, amelynek célja a Föld megkerülése megállás és üzemanyag-utántöltés nélkül. Repülővel egyedül ez még eddig senkinek sem sikerült.
A repülőgép, amelynek neve Virgin GlobalFlyer, pilótája pedig az amerikai Steve Fossett, kedd éjszaka/hajnalban vágott neki az útnak. A repülőszerkezet a gép önsúlyának négyszeresét kitevő üzemanyagot visz magával. Az út várhatóan – szakértők szerint – 80 órán át tart majd, bár a pilóta reményei szerint akár 66 óra is elég lehet bolygónk körberepüléséhez.
Az USA Kansas államából útnak induló Fossett lehet az első ember, aki egyedül kerüli meg újratankolás és leszállás nélkül a földet repülőgéppel. A Föld megkerülése repülővel, üzemanyag-utántöltés és megállás nélül korábban, 1986-ban egy repülőpárosnak, Jeana Yaegernek és Dick Rutannak már sikerült.
A rossz idő miatt többször is el kellett halasztani az indulást, s még az utolsó pillanatokban is módosítani kellett az útirányt. Minthogy a szelek délre fordulnak, a gép most nem Európa, hanem Észak-Afrika fölött fog átrepülni.
A legrosszabbon már túljutott?
Az amerikai milliomos, Steve Fossett hatvanévesen vágott neki a mostani vállalkozásnak. Fossett szerint a legveszélyesebb szakasza utazásának a felszállás – ezen azonban már sikeresen túljutott az amerikai „kalandor”.
Szakértők, így például a BBC elemzői felhívják a figyelmet arra, hogy a GlobalFlyert sohasem próbálták ki teljesen feltöltött üzemanyagtartályokkal, és ezért váratlan turbulenciák vagy technikai problémák is felléphetnek, amelyek akár katasztrófához is vezethetnek. A BBC News-nak a repülés előtt nyilatkozva Fossett elmondta: „alacsonyabb magasságokban a turbulencia rosszabb”, így a „cirkálómagasságig”, vagyis az utazási magasságig minél gyorsabban és biztosabban kell elérnie a pilótának.
Egy angol drukker
Amikor az éjszakában eltűnt Fossett gépe, a brit üzletember, Richard Branson csak ennyit mondott: „érzelmes pillanat volt”. „Nagy megkönnyebbülés, hogy túljutott a felszálláson” – tette hozzá Branson, aki az akció egyik „támasza”, s aki örökös ingyenes utazást ajánlott fel a Virgin légitársaság gépein Fossettnek, ha sikerül a világrekordot végrehajtania.
Fossett egyébként erre aligha szorul rá: egyébként is Branson régi barátja, együtt próbálták körbeutazni a Földet egy léggömbön. Ez végül csak Fossettnek sikerült, amikor 2002-ben, a hatodik kísérletre megtette a Föld körüli utat.
Branson a mostani útra átadta karóráját is Fossettnek, és azt mondta az amerikainak, hogy egy darabban akarja viszontlátni – mind az órát, mind pedig a pilótát.
A GlobalFlyer és a mögötte álló csapat
A GlobalFlyernek körülbelül két órába tellett, amíg végül elérte az utazás előtti magasságot, a 11, 8 kilométert. Ezután kezdődik egy következő emelkedés, amely percenként 2, 4 métert jelent, és végül a valódi utazási magasság 15 kilométeren stabilizálódik – remélhetőleg.
Fossett korábban kijelentette, hogy – noha a kritikusok aggódnak – ő bízik a GlobalFlyerben, amely a kaliforniai Scaled Composites gyártmánya. Ez a cég a legendás repülési szakértő, a SpaceShipOne-projekt mögött is álló Burt Rutan nevéhez fűződik, aki a világűrt először magánűrhajóval elérőnek járó Ansari-X-díjat a közelmúltban vehette át.
Fossett korábban már tucatnyi világrekordot állított fel a léggömbözésben, a sugárhajtású repülésben és a vitorlázásban. Az egykor részvénytőzsdei opciókkal foglalkozó bróker a kilencvenes években lett világhírű, amikor Bransonnal együtt – a már említett – Föld körüli utazást megkísérelték.
|