Holdbázist és űrsiklót tervez Japán?

A Mainichi Shimbun című japán lap szerint a távol-keleti szigetország 2025-re egy holdbéli kutatóbázis létesítését tervezi, és akár egy önállóan felhasználható űrsiklót is kifejlesztene.
A japán űrkutatási hivatal, a JAXA nem kommentálta a hírt, de elemzők szerint nagy a felbuzdulás a felkelő nap országában, miután 15 hónapos szünet után sikerült újra a kozmoszba juttatni egy meteorológiai műholdat. (A sikeres misszióra még a hétvégén került sor.)
Nagy terveket szövöget tehát hivatalosan meg nem erősített hírek szerint a japán űrkutatási hivatal. A saját űrsikló és a holdbázis csak egy a felvetett ötletek közül. A német Spiegel Online viszont azt emeli ki a hír kapcsán, hogy a japánok presztízsszempontok miatt erőltetik a nagyobb projekteket, minthogy Kína megelőzte őket az emberi űrhajózásban. A világ legnépesebb országa ugyanis már asztronautát is feljuttatott a világűrbe. Egyes információk szerint a hivatalos japán űrkutatási programot, a 2025-ig szóló nagyobb tervezett projekteket március 31-éig jelentik majd be.
A japán Asahi Shimbun című lap szerint is a nemzeti büszkeség forgott kockán azok után, hogy 15 hónappal ezelőtt, 2003 novemberében fel kellett robbantani egy hordozórakétát, mert az letért a kijelölt pályáról. Most szerencsére a múlt szombati indítás már jól sikerült, így a H-2A jelű rakéta ismét működőképességéről győzte meg a kételkedőket. A küldetés azért is fontos volt, mert a H-2A egy meteorológiai műholdat állított pályára, és így megszűnik a szigetország függősége egy „ósdi” amerikai szatellittől.