Várható volt az újabb szumátrai földrengés
A szeizmológusokat nem lepte meg az újabb szumátrai földrengés. Brit tudósok már hetekkel korábban figyelmeztettek, hogy a szumátrai régió két nagy törésvonala mentén egyre nő a feszültség.
Hatalmas földrengés rázta meg helyi idő szerint hétfő éjjel az indonéziai Szumátra szigetének északi térségét, ugyanazt a vidéket, ahol december 26-án egy hasonló katasztrófában közel 300 ezer ember halt meg. A mostani, a Richter-skálán 8, 7 erősségű földrengés áldozatainak száma 1000-2000 között van.
Pánik és cunamiriadó
Az újabb erős földrengés helyi idő szerint éjjel negyed 12 tájban, közép-európai idő szerint 18 óra után történt, mintegy 3 percig tartott és epicentruma Simeulue és Nias indiai-óceáni szigetek között, a Szumátra szigetén fekvő Sibolgától 205 kilométerre nyugatra, illetve Medan várostól 245 kilométerre délnyugatra volt, 33 kilométer mélyen a tengerben. Az indonéz meteorológiai és geofizikai szolgálat szerint a földmozgást Szumátrán legjobban a sziget két legnagyobb városa, Pedang és Medan között lehetett érezni.
Thaiföldön, Indonéziában, Ausztráliában és a dél-indiai Tamil Nadu államban cunamiriadót rendeltek el. Szumátra szigetén kitört a pánik, és akadozott az áramellátás. A part menti övezetekből evakuálták a lakókat Thaiföldön, Malajziában és Srí Lankán.
„Tapasztalataink szerint a Richter-skálán mért 7-es fokozatút meghaladó rengés cunamit idézhet elő” – nyilatkozta az indonéziai meteorológiai és geofizikai szolgálat egyik munkatársa. Mint emlékezetes, a december 26-i tengerrengés, amely egy sugárhajtású repülőgép gyorsaságával vetekedő cunamit zúdított a környező partokra, 9, 3-es fokozatú volt, negyven éve a legerősebb. A hétfői földrengés után azonban csak az Indiai-óceánon, a földmozgás epincentrumától 1100 kilométerre délnyugatra elhelyezkedő nyugat-ausztráliai Cocos-szigeteken mértek 25 centiméter magas cunamit. Decemberben ugyanitt egyméteres hullámokat regisztráltak.
A hétfői erőteljes földrengés halálos áldozatainak száma feltehetően 1000 és 2000 között van a nyugati-indonéziai Nias szigetén. A becslések az épületekben keletkezett károkon alapulnak, nem a megtalált áldozatok számát tükrözik. A sziget legnagyobb városa, Gunungsitoli épületeinek 80 százaléka megrongálódott.
Várták az újabb földrengést
A szeizmológusokat nem lepte meg az újabb földrengés. Brit tudósok a Nature tudományos folyóiratban néhány hete már figyelmeztettek rá, hogy egy 7, 5 erősségű földmozgás fenyegeti e térséget, de nem zárták ki, hogy a földrengés ereje eléri akár a Richter-skála 8, 5-ös fokozatát is. „Kétségkívül azt mutatják a számításaink, hogy növekszik a feszültség a szumátrai régió két nagy aktív törésvonala mentén” – nyilatkozta John McCloskey, az észak-írországi Ulster Egyetem szeizmológusa néhány hete a nemzetközi hírügynökségeknek.
A december 26-án felszabadult hatalmas energia fokozta a feszültséget a térség két törésvonal mentén, ezért ezek veszélyessége megnőtt az utóbbi időben. „Nem farkast akarunk kiáltani” – mondta akkor McCloskey. „Számos olyan földrengést ismerünk, amelyet ilyen feszültségnövekedés előzött meg. Ezért figyelmeztetünk a veszélyre.”Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy ismereteik egyelőre nem elegendőek a biztos előrejelzésekhez. Így tehát nem mondhatták azt, hogy ebben a hónapban vagy bármilyen más időpontra várható az újabb földmozgás Délkelet-Ázsiában. Azt ugyanakkor leszögezte, hogy Japán délkeleti részén például 7 nagyobb földrengésből átlagosan 5 újabb földmozgást váltott ki az elmúlt 1500 évben. Törökországban pedig 1999-ben megfigyelték, hogy az izmiti 7, 4 erősségű rengést egy másik mozgás követett Duzce környékén, amely 7, 1-es erősségű volt.
De miért is olyan földrengésveszélyes Szumátra térsége?
A térképen jól látszik, hogy az Ausztrál-Indiai lemez szubdukciója (alábukása) a Szunda-árok mentén zajlik, amely a földrengés epicentrumától nyugatra húzódik. E szubdukció következtében alakult ki többek között Szumátra és Jáva szigete is. Maga a Szunda-árok a tőle dél-nyugati irányban elhelyezkedő Ausztrál-Indiai és észak-keleti oldalán elterülő Burma-lemezek határának felszíni megjelenése.
Az Ausztrál-Indiai lemez mintegy 5 cm/év sebességgel mozog észak-keleti irányba a Burma-lemezhez képest. A kőzetlemezek mozgásának következményeként a Szunda-árok mentén az alábukás nem egyenes, hanem ferdevonalú. A ferde alábukás miatt a normál szubdukciós zónáknál tapasztalható, a szubdució ívére merőleges feszültségirányok mellett, a szubdukcióval párhuzamosan is jókora feszültségek ébrednek és ennek folyományaként néhány 100 kilométerre keletre a szubdukciós ároktól jelentős, az árokkal párhuzamos eltolódásos deformáció zajlik.
A mostani földrengés epicentruma körülbelül 160 kilométerre délkeletre volt a december végitől.