Hibrid napfogyatkozás volt péntek este
Magyar idő szerint pénteken késő este ún. hibrid napfogyatkozás söpört végig a Csendes-óceánon és Amerika középső részén. A fogyatkozás különlegessége az volt, hogy gyűrűsként kezdődött és végződött, de a középső szakaszon teljes napfogyatkozás látszott – sajnos csak az óceánon, a totalitási szakasz ugyanis egyetlen szárazföldet sem érintett.
Péntek este az amerikai kontinensen élők egy része különleges gyűrűs-teljes napfogyatkozásban gyönyörködhetett. A holdárnyék világidő szerint (UT) 18:54 perckor kezdte meg utazását a Föld felszínén, egy 28 km „széles” sávban, ahol a gyűrűs fázis 28 másodpercig tartott.
A teljes napfogyatkozás Tahititől 2200 km-re délre kezdődött, ám sajnos egyetlen óceáni sziget sem került az árnyék útjába. A fogyatkozás csúcsa 20:35:46 UT, a teljesség 42 másodperc hosszú, az árnyék 27 km széles volt.
22:00 UT-kor a fogyatkozás ismét gyűrűssé vált, ekkor mintegy 800 km-re északra volt a Galápagos-szigetektől, és 900 km-re nyugatra Közép-Amerikától. Az árnyék 22:09 UT-kor érte el Costa Rica partjait, de eddigre a gyűrűs fázis 12 másodpercre nőtt, és egyre hosszabb lett. Mialatt átsöpört Panamán, Kolumbián és Venezuelán, szélessége 11 km-ről 33 km-re nő. Az USA déli részén (körülbelül Kaliforniától délre) élők részleges napfogyatkozásban gyönyörködhettek.
A Hold árnyéka 3 óra 24 percet időzött a Földön, mialatt 14.200 km-et távot futott be, ezáltal a földfelszín 0, 06 százalékát fedte le. Az árnyék 23:19 UT-kor hagyta el a Föld felszínét.
A napfogyatkozások négy típusa
A napfogyatkozásoknak négy típusát különböztetjük meg. Teljes napfogyatkozásról beszélünk, amikor a Hold eltakarja az egész napkorongot, legalábbis a felszín egy adott részéről, az ún. teljes árnyék sávjából nézve.
Gyűrűs napfogyatkozás esetén a Nap előtt álló Hold körül egy fényes gyűrűként végig látható marad a napkorong egy része. Ilyenkor a teljes árnyék kúpja tulajdonképpen nem éri el a földfelszínt, csúcsa a Föld és a Hold között helyezkedik el. Kialakulása a Nap és a Hold látszó átmérőjének változásával magyarázható.
Hibrid vagy gyűrűs-teljes napfogyatkozáskor a jelenség eleje és vége gyűrűs, közepe viszont teljes. Ez akkor valósul meg, ha az árnyékkúp csúcsa a földközépponttól a Nap felé egy földsugárnál (átlagosan 6371 km) kisebb távolságban halad el. Ilyenkor a hold árnyéka csak akkor éri el a Föld felszínét, amikor az éppen „aládomborodik”.
A negyedik típus a részleges napfogyatkozás: ekkor a Hold csak a napkorong egy részét takarja el, vagyis a Föld csak a félárnyék kúpjába esik bele. Ezeket a napkorong eltakart részének területarányával szokták jellemezni, százalékban kifejezve. Azok a megfigyelők élvezhetik a részleges napfogyatkozást, akik a teljes vagy a gyűrűs fogyatkozás sávjától nem túl messze szemtanúi a jelenségnek. Különösen gyakran lép fel részleges napfogyatkozás a két sarkvidéken.