Bemutatták a Föld legidősebb kőzetdarabját
A hétvégén egy napra a nyilvánosság elé tárták a bolygónk legidősebb darabkájának vélt, 4, 4 milliárd éves parányi zirkon kristályt.
Az alig két emberi hajszál széles, 4, 4 milliárd éves zirkon kristályra 2001-ben Délnyugat- Ausztráliában bukkantak rá a geológusok. A kormeghatározási vizsgálatok szerint legalább 100 millió évvel idősebb volt, mint bármely más korábbi kőzetminta Földünkön.
A szemcsényi kristály a geológusokat arra késztette, hogy a bolygónk kialakulásával kapcsolatos elméleteiket újragondolják. A hagyományos elméletek szerint a 4, 5-4, 6 milliárd éve keletkezett bolygónk felszínét körülbelül négymilliárd éve még olvadt magmaóceán borította.
A szilíciumból, oxigénből és zirkóniumból álló kristály kialakulásához azonban nedvesebb, alacsonyabb hőmérsékletű környezetre van szükség, ami azt sugallja, hogy bolygónk az eddig feltételezettnél gyorsabb ütemben hűlt. A geológusok azért gondolkodtak az ausztráliai zirkon kristály felfedezése előtt a Föld lassabb lehűlésében, mert a víz jelenlétét bizonyító legkorábbi kőzetek 3, 8 milliárd évesek.
A különleges kristályt szombaton első alkalommal, az amerikai Wisconsin-Madison Egyetemen mutatták be a nagyközönségnek.
Az érdeklődők mikroszkóp segítséggel tanulmányozhatták a parányi szélességű kristályt.
Az egyedülálló bemutatót a szervezők jazzkoncerttel kötötték össze, a New Yorki Jazz Passengers stílusosan ütőhangszerként csak kődarabokat használt.
A kőzetminta a jövőben az Ausztrál Természettudományi Múzeum gyűjteményének része lesz.