Óriási erejű sivatagi vihar képekben
Egy héttel ezelőtt tornádó erejű homokvihar keletkezett Irak nyugati részén. A száguldó homokfalat az amerikai tengerészet közelben állomásozó katonái örökítették meg.
A speciális filmes effektekhez hasonlító homokvihart április 26-án Irak nyugati részén fotózták le az ott állomásozó amerikai tengerészek.
A vihar Szíria és Jordánia határán keletkezett, és északkelet irányba haladva este háromnegyed hétkor érte el az iraki Al Asad-ot, ahol a felvételek készültek. A híradások szerint az iraki városban 45 percig tombolt a förgeteg, és az Al Asad környéki műholdak adatai szerint a homokfal magassága elérte az 1, 6 kilométert.
Az Irak e részén szokatlan erősségű homokvihart az amerikai tengerészet weboldala szerint egy ún. downburst okozta. A downburst zivatar belsejéből, nagy magasságból történő leáramlás, amely a talajon vagy a talaj közelében kifelé irányuló, romboló erősségű szélkitörést idéz elő. A downburst a tornádókhoz hasonló nagyságú károkat okozhat.
A tájat hirtelen éjszakába borító homokviharok a Közel-Keleten, Kínában, Észak-Afrikában, de még Ausztráliában sem ismeretlenek. A Belső-Mongólia sivatagjaiból érkező homok évente tucatszor eléri a távoli Pekinget is, a szaharai homokviharok hordaléka pedig a magas légkörbe kerülve akár Grönlandig is „utazhat”. Mint emlékezetes, a közelmúltban Borsod-Abaúj-Zemplénben is esett afrikai homokos eső.