A tavaly decemberi ázsiai földrengés erősebb volt, mint gondolták

A szökőárt kiváltó tavaly decemberi indonéziai földrengés erősebb volt, mint azt a tudósok eredetileg becsülték- írja a Science amerikai tudományos folyóirat.
Roland Burgmann kaliforniai egyetemi professzor szerint hat hónappal a tavaly december 26-i szumátrai földrengés után “a föld mélye még mindig úgy zeng, mint egy harang.”
A decemberi földrengést hatalmas szökőár követte, amely számos dél-ázsiai országban több mint háromszázezer halálos áldozatot követelt. A folyóiratban publikált vizsgálat arra mutatott rá, hogy a földmozgás a Richter-skála szerint 9, 15-ös erősségű volt. A korábbi mérések 9-es erejű földmozgásról szóltak, ami a negyedik legnagyobb földrengés volt a világon 1900 óta.
“Korábban még soha nem tanulmányoztunk ilyen nagy erejű földrengést, amely a földfelszín jelentős eltorzulásához vezetett” – idézte legfrissebb számában a Science Burgmann professzort, a tanulmány egyik szerzőjét.
A kutatók arra is rávilágítottak, hogy a decemberi földmozgás a földkéregben a leghosszabb törést eredményezte, miközben magának a törésnek az időtartama is a leghosszabb volt. Ezen túlmenően a földkéreg deformálódása összességében 4800 kilométeres volt, azaz az elmozdulás ötszöröse vagy hatszorosa volt a korábbi földmozgások okozta deformálódásoknak.
Egy másik, ugyancsak a Science című folyóiratban megjelent tanulmány azt emelte ki, hogy a decemberi földrengés hatalmas kő-, illetve szikladarabokat olyan távolságra repített, amilyenre korábban még nem volt példa.