Hogyan lélegezhetünk oxigént a Holdon?
Negyedmillió dollárt ajánl a NASA annak a csillagász-kémikusnak, aki holdporból belélegezhető oxigént tud előállítani.
A NASA floridai űrkutatási intézetének a verseny kiírásával az a célja, hogy ösztönözze a más világok kolonizálását elősegítő technológiák fejlődését.
A szabályok egyszerűek: a jelentkezőknek olyan eszközt kell gyártaniuk, amelynek súlya és energiafelhasználása egy bizonyos határt nem halad meg, és legalább öt kiló oxigént képes kivonni adott mennyiségű vulkáni hamu mintából, amely a kísérletben a holdport helyettesíti. Az a csapat nyeri a 250 ezer dolláros díjat, amely elsőként rukkol elő a szerkezettel 2008. június elseje előtt.
A NASA a programnak a MoonROx (Moon Regolith Oxygen – Hold Regolit Oxigén) elnevezést adta. (A regolit a bolygók vagy holdak felszínét borító laza szerkezetű anyag.)
Bush amerikai elnök 2004. januárjában meghirdetett nagyszabású űrtervei szerint a Holdon építendő állomások „ugródeszkaként” szolgálhatnának egy marsi emberi űrutazáshoz. A világűr meghódításának feltétele pedig a más világok ásványi anyagainak kreatív hasznosítása.
A díjnyertes eszköznek többek között például szilíciumdioxidból (kovaföldből) kell oxigént kinyernie. A szakértők szerint nagy valószínűséggel nem az ásványok hevítése, melegítése lesz a nyerő megoldás, hanem az atomok elektromos árammal történő szétválasztása.
Az űrkutatás vonzó pénzdíjakkal történő ösztönzése a múltban már többször gyümölcsözőnek bizonyult. Mint emlékezetes múlt év októberében a SpaceShipOne tervezői elnyerték az első magánűrhajó számára kiírt, 10 millió dolláros Ansari-X-díjat.
A NASA pénzdíjat ajánlott fel az első űrlift elkészítőjének, valamint annak a mérnöknek is, aki az űrkutató robotok vezetéknélküli energiafeltöltésére új eljárásokat dolgoz ki.