Nyugaton olvad, keleten vastagodik a jégtakaró az Antarktiszon
Miközben az Antarktisz, vagyis a Déli-sarkvidék gleccserei egyre nagyobb mértékben és gyorsabban olvadnak, addig a kontinens keleti részén a kutatók a jégpáncél vastagodását figyelték meg.
A keleti gyarapodás legfőbb oka az, hogy ott több hó esett az utóbbi években. A jég tömege 1992 és 2003 között 45 milliárd tonnával nőtt, ami azt jelenti, hogy a Földön jelenleg ez az egyetlen térség, ahol a jégtakaró bővült.
Nem szabad lebecsülni a globális felmelgedés veszélyét
A Science magazinban erről szóló beszámoló szerzője, Curt Davis, a University of Missouri szakértője azonban figyelmeztet arra, hogy mindez nem jelenti a globális felmelegedés veszélyének lebecsülését. Éppenhogy a klímaváltozás járulhatott hozzá ehhez a jelenséghez, minthogy a felmelegedés nyomán az óceánok vize jobban párolog, és ez a többletcsapadék részben az Antarktiszon hullik le, hó formájában. Ezt a jelenséget már korábban előrejelezték a tudósok, méghozzá számítógépes modellek alapján.
A kutatók most az európai űrhivatal, az ESA két műholdjának, az ERS-1-nek és az ERS-2-nek a radarfelvételeit elemezték, amelyeket 1992 és 2003 között készítettek a szatellitek. A felvételek tanúsága szerint az Antarktisz jégtakarójának 70 százaléka változott meg a több mint tízesztendős periódus során.
Nem olvad olyan gyorsan a jég
A vizsgálatok azt bizonyítják, hogy az Antarktisz jege az eddig sejtettnél kevésbé gyorsan olvad. Ám míg a keleti oldalon átlagosan 1, 8 centiméterrel nőtt a jégtakaró vastagsága, addig nyugaton 0, 9 centivel vékonyodott a fagyott víz rétege. Egyelőre a tudósok nem tudják, hogy ez az eltérés miként hat ki a világtengerek szintjének emelkedésére.
Ugyanakkor David Vaughan, a Cambridge-i székhelyű British Antarctic Survey (Brit Antarktiszi Szolgálat) szakértője is arra figyelmeztet, hogy mindezen eredmények nem nyújtanak hosszú távú védelmet a tengerszint emelkedése ellen. Ha növekszik a Föld hőmérséklete, akkor a hóesés sem fog örökké kitartani a Déli-sarkvidék keleti részén, viszont az olvadás fel fog erősödni az Antarktisz nyugati felén. E nyugati partszakaszokon máris mefgyelhető, hogy egyre több jéghegy szakad le a jégselfről, s jut el a nyílt tengerre.