Az Androméda-galaxis nagyobb, mint gondolták

Az Androméda-galaxis, a Tejútrendszerhez legközelebbi csillagrendszer az új mérések szerint háromszor akkora, mint korábban a csillagászok gondolták. Az újabb feltételezések szerint azok csillagok, amelyeket korábban a csillagrendszer gyűrűjéhez tartozónak véltek, valójában az Androméda fő lemezének részei. Ily módon a spirálgalaxis szélessége több mint 220 ezer fényév, a háromszorosa a korábban becsült 70-80 ezer fényévnek.
A lemez külső szegélyei akkor keletkeztek, amikor több kisebb csillagrendszer összeütközött – hangzott el Minneapolisban, az Amerikai Csillagász Társaság ülésén. A szerkezet túlságosan egyenetlen ahhoz, hogy másképp alakult volna ki – közölte Rodrigo Ibata, a strasbourgi csillagvizsgáló munkatársa. “Az óriási lemezre vonatkozó felfedezést igen nehéz lesz összeegyeztetni a csillagrendszerek alakulását leképező számítógépes szimulációkkal. Kis csillagrendszerek részeinek növekedéséből nem keletkeznek óriási forgó lemezek” – vélekedett Ibata.
Ibata és munkatársai Hawaiin, a Keck II teleszkóp segítségével végezték el megfigyeléseiket. A csillagrendszer gyűrűjéhez tartozónak tartott mintegy 3000 csillag mozgását tanulmányozták, amelyekről kiderült, hogy valójában az Androméda lemezének síkjában találhatóak és olyan sebességgel mozognak, amely alapján feltételezhető, hogy orbitális pályán keringenek a galaxis középpontja körül. Az Androméda-köd mintegy 2 millió fényévre van a Földtől.