Megoldódott a marsi ’ufó’ rejtélye
2004. március 7-én a Spirit ismeretlen repülő objektumot fényképezett le a marsi égbolton. A felvételek láttán a NASA tudósai hosszan tanakodtak, hogy vajon a robotgeológus meteort kapott el, vagy valamely korábbi, még mindig a Mars körül keringő űrhajót fotózott le. Mára kiderült, hogy a Spirit hullócsillagot látott.
A Spirit felvételein látható fénycsík nagy valószínűséggel meteortól származik – jelentették be a NASA kutatói a Nature magazin legfrissebb számában.
Ez az első, marsi hullócsillagról készült fotó. A kutatók azt is megállapították, hogy nagy valószínűséggel melyik üstököstől származó meteorraj darabkáját örökítette meg a robotgeológus, sőt, előrejelzéseket is készítettek, mikor várhatók újabb pazar hullócsillagos éjszakák a vörös bolygón.
Hullócsillagok a vékony marsi légkör ellenére
A Földről felvillanó fénycsíkokat akkor csodálhatunk, amikor parányi fémdarabok vagy porszemek ütköznek össze a légkör molekuláival. Bolygónkon a legkáprázatosabb csillagászati jelenségek közé tartoznak azok az események, amelyeket meteoráramok okoznak; ilyenkor óránként vagy néha percenként több tucat fénycsík is felvillan az égen.
Ez a tünemény olyankor figyelhető meg, amikor Földünk összetalálkozik egy Nap körül keringését végző meteorrajjal. A legtöbb meteoráram évről-évre megjelenik; a legismertebbek talán az augusztus közepén bolygónk közelében járó Perseidák, és a bolygónkkal novemberben találkozó Leonidák.
A NASA kutatói szerint bár a Mars légköre rendkívül vékony, hullócsillag a vörös bolygón is megfigyelhető. A kutatók a Spirit tavaly március 7-én készített felvétele láttán először több elmélettel is előrukkoltak. Volt, aki azonnal meteorra gyanakodott, volt azonban olyan kutató is, aki az 1970 óta a bolygó körül keringő Viking Orbiter 2 űrhajót sejtette a fénycsík mögött. A jelenség egyébként nagyon alacsonyan tűnt fel, a rovertől körülbelül 200-300 kilométerre.
2007-ben a Marson két hullócsillageső is várható
Az objektum pályáját alaposan megvizsgálva a kutatók most úgy vélik, hogy a Wiseman-Skiff üstökösről származó meteorárammal találkozott a felvétel idején a Mars. Bár az adatok spekulatívak, más ismert üstökös (vagy űrhajó) nem jöhet számításba.
Ismert, hogy a meteorrajokat radiánsukról szokás elnevezni. Egy meteorraj radiánsa az a pont az égen, ahonnan a meteorok többsége feltűnni látszik – a Földön például a Perseidák radiánsa a Perzeusz, a Leonidáké pedig az Oroszlán (Leo) csillagképben van.
A marsi meteor esetében pedig a kutatók a nagy egyezést találtak a Wiseman-Skiff üstökös feltételezett radiánsával. A számítások szerint a hullócsillagok a Cefeusz csillagkép irányából látszottak.
Az előrejelzések szerint káprázatos hullócsillageső várható a Marson 2007 márciusában és decemberében is.