’Bioturisták’ indultak útnak a Nemzetközi Űrállomásra
"Bioturistákkal" és a Nemzetközi Űrállomás (ISS) legénységének szánt felszereléssel a fedélzetén a kazahsztáni Bajkonurból elindult a Progressz M-53 orosz teherűrhajó - közölte a Roszkoszmosz orosz űrügynökség.
Az indítás rendben történt, alig tíz perc múlva az űrhajó levált a hordozórakétáról és megkezdte az automatikus repülést. A Progressz a tervek szerint június 19-én hajnalban kapcsolódik össze az űrállomással. A teherűrhajó fűtőanyagot, felszerelést, élelmiszert és vizet, valamint oxigént szállít az ISS-re. A fedélzeten vannak az utóbbi időben állandóan akadozó Elektron oxigénfejlesztő rendszerhez szükséges tartalék alkatrészek is – közölték az űrügynökségnél.
Pszichológusok véleménye szerint azonban az április óta az ISS-en tartózkodó Szergej Krikaljov orosz és John Phillips amerikai űrhajós az otthonról érkező küldeményeket és a minden teherűrhajóval elküldött friss zöldséget és gyümölcsöt várják leginkább. „Elküldtünk Krikaljovnak és Phillipsnek néhány filmet, valamint fülemülék énekét és a természet más hangjait tartalmazó hangkazettát is” – közölte Olga Kozerenko, az Orosz Tudományos Akadémia Orvosbiológiai Intézete pszichológus csoportjának vezetője.
A szakember szerint a földi hangok jó hatással vannak az űrhajósokra, akik fél éven át zárt térben dolgoznak. Ez a hatás néha váratlan is lehet. Szalizsan Saripov fedélzeti mérnök, aki amerikai társával, Leroy Chiaóval április végén tért vissza a Földre, elmondta, hogy rendszerint békabrekegés hangai mellett étkeztek.
A teherűrhajón – immár másodszor – csigák is utaznak. A Grúziából származó mintegy hatvan állat négy hónapot tölt el az űrállomás fedélzetén. Az első csigaszállítmány két hónapot töltött az űrben, és április végén tért vissza a Földre – közölte Givi Gorgiladze, az orvosbiológiai intézet munkatársa. Az első kísérlet eredményei június végén lesznek ismertek. Az intézet tudósai kioperálták a csigák egyensúlyi szervét és elektronmikroszkóp alatt tanulmányozták őket.
A tudósok az egyensúlyért felelős sejtek tanulmányozásával az űrben bekövetkezett változásokat kívánják feltárni. Az űrállomáson végrehajtott első csigakísérlettel a súlytalanságnak az ember egyensúlyszervére gyakorolt hatását tanulmányozzák, mivel az ember és az állatok egyensúlyszervében lévő sejtek között nincsen lényeges különbség – közölte a tudós. A teherűrhajó indítása alkalmából az ISS legénységének vasárnapi pihenőnapját előrehozták péntekre, hogy kipihenjék magukat az összekapcsolás előtt – közölték a Moszkva melletti irányító központban (CUP).