Ózonlyuk Közép-Európa felett
Ózonlyukat fedeztek fel a meteorológusok Közép-Európa felett; a hatóságok Csehországban egészségügyi figyelmeztetést adtak ki, s a lyuk hatása június végéig Németországban is érezhető lesz.
Cseh szakemberek az elmúlt hétvégén 8, 44-es, rekordértékű ultraibolya sugárzást mértek az ország területén, s szerintük az ok egyértelműen az ózonréteg elvékonyodása. A mért érték már veszélyes lehet a fehérbőrűek számára.
A hét közepén némileg (8, 0-as szintre) mérséklődött az ultraibolya sugárzás indexe, azonban a még mindig magas érték jelentős mérséklődése az előrejelzések szerint nem várható rövid időn belül.
A kormány kéri a napszemüveg használatát
A vékony ózonréteg Németország, Ausztria és Szlovákia egyes részei felett is megtalálható, s az Európai Űrhivatal atmoszférát figyelő szervezete a hónap végére magas UV-indexet jósolt Berlin, Frankfurt és Bécs környékére.
A cseh kormány arra kérte a polgárokat, hogy a hétvégén kevés időt tartózkodjanak a napon, védjék a bőrüket naptejjel, viseljenek napszemüveget.
„Valami megváltozott”
Szakértők szerint a Közép-Európa feletti ózonréteg az elmúlt évtizedben kezdett el vékonyodni. A jelenséget a 12 kilométer magasságban lévő felhők mérséklik, ezek a felhők azonban most északra vándoroltak.
„Valami megváltozott az alacsony sztratoszféra levegőkeringésében” – nyilatkozta a német sajtóban egy cseh szakember. Karel Vanicek szerint a módosulást nem az ózonréteget elfogyasztó kémiai elemek okozták, s nem zárható ki annak a lehetősége, hogy a jelenségnek köze van a globális felmelegedéshez.