Július 13-án száll fel a Discovery űrrepülőgép
Az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) július 13-ra tűzte ki az űrrepülőgép-program folytatásának időpontját: a Columbia 2003-as katasztrófája után első ízben száll majd fel ilyen űreszköz.
Az ügynökség korábban májusra tervezte a Discovery indítását, de azután úgy ítélte meg, hogy még további simításokra van szükség az űrrepülőgép újjáalakított üzemanyag-tartályán. A Discoveryt azóta elhelyezték az indítóállásban, a NASA floridai űrrepülőterén. Az úgynevezett „indítási ablak”, amikor minden kedvező körülmény összeáll, július 13-tól július 31-ig tart.
A „nagyon alapos és sikeres készültségi szemle” alapján a NASA igazgatói kétnapos ülésükön úgy döntöttek, hogy ki lehet tűzni a felszállás időpontját – mondta az ügynökség illetékese. Michael Griffin elismerte, hogy még mindig nem sikerült tökéletesen teljesíteni azokat a biztonsági követelményeket, amelyeket a Columbia katasztrófáját kivizsgáló bizottság állított a NASA elé, az igazgatók azonban úgy látják, „a kockázatokat elfogadható szintre csökkentették”.
A Columbia 2003. február 1-én a Földre való visszatérés közben szétrobbant, mert pár nappal korábban, felszállás közben megsérült a hővédő pajzsa; a hétfőnyi legénység odaveszett.
A Discovery szintén hét asztronautát visz magával. Úticéljuk a nemzetközi űrállomás, amelyre utánpótlást és pótalkatrészeket szállítanak majd. Ha út közben kijavíthatatlan károk érnék a járművet, a személyzet átszáll az űrállomásra, és ott várja meg, amíg értük nem küldik az Atlantis űrrepülőgépet -ám ezt a lehetőséget a NASA szélsőségesen valószínűtlennek tartja.