Amerika továbbra is ellenzi a kiotói típusú egyezményeket
Az amerikai elnök legfrissebb nyilatkozata szerint ellenzi az olyasféle károsanyag-kibocsátást csökkentő egyezményeket, mint amilyen a Kiotói Protokoll volt. Erről George W. Bush a brit ITV-nek beszélt.
Bush nyilatkozatában kizárta annak a lehetőségét, hogy a klímaváltozás elleni küzdelmet a G8, vagyis a nyolc legnagyobb ipari ország vezetői egy az 1997-es kiotói egyezményhez hasonló megállapodás keretében oldják meg. Az amerikai elnök szerint inkább az új technológiákról kéne tárgyalni, amelyek enyhítenének ezen a problémán. Bush felvetette például a széndioxid földalatti kutakba való elzárását, a hidrogénüzemű autók elterjesztését és a zéró-kibocsátású erőművek létesítését. Szerinte ezek az intézkedések még a gazdaságnak is jót tennének.
Bush elismerte: a téma olyan, „amivel foglalkoznunk kell”, és azt is hozzátette: az emberi tevékenység „bizonyos mértékben” okolható a problémáért. Ugyanakkor a brit miniszterelnök, Tony Blair abban bízik, hogy sikerül a klímaváltozás ügyében egyezményeket aláírni, vagy legalábbis előkészíteni az ipari országok vezetőinek e heti skóciai csúcstalálkozóján.
Bush ellenezni fogja tehát a kibocsátások bármilyen korlátozását célzó egyezményt, ahogyan a kiotói szerződést sem ratifikálta az USA. Az elnök szerint az amerikai gazdaságot tönkretenné a Kiotói Protokoll.
A francia elnök, Jacques Chirac viszont továbbra is bízik abban, hogy valamiféle kompromisszumot találnak a megbeszéléseken. Chirac erről a német és az orosz vezetőkkel folytatott tanácskozása után beszélt. A német környezetvédelmi miniszter, Jürgen Trittin viszont szkepticizmusának adott hangot az amerikai állásponttal kapcsolatban, ugyankkor ő is elismerte, hogy a G8-tanácskozás változást is hozhat.