Újabb áldozatok és újabb mentőcsapatok Romániában
Miközben 21-re emelkedett a romániai árvíz áldozatainak a száma, újabb és újabb mentőcsapatok érkeznek délkeleti szomszédunkba, többek között további magyar mentőosztagok utaznak Moldvába, a legsúlyosabban érintett térségbe.
A Magyar Vöröskereszt öttagú egészségügyi csapatot küld az árvíz sújtotta romániai Bákóba – közölte a szervezet. A hétfőn útnak indított szolnoki kutató-mentő csoport szükség esetén segít az egészségügyi, sürgősségi ellátásban, valamint a két napja Bákóba indított 15 millió forint értékű segélyszállítmány szétosztásában a helyi önkormányzat és a román vöröskereszt munkatársainak – olvasható a Magyar Vöröskereszt közleményében. A közlemény szerint a segélyszervezet továbbra is kéri a magyar lakosságot és a cégeket, hogy elsősorban pénzadományokkal segítsék az árvízkárosultakat.
Moldvában, elsősorban Focsani környékén már jelenleg is tevékenykedik magyar mentőosztag. Orvosok injekciókkal látják el a fertőzésveszélyes területen élőket, a műszaki segélyegységek pedig víztisztító berendezést vittek a helyszínre.
A politikusok segélyt kérnek
Időközben huszonegyre nőtt a múlt heti romániai árvizek áldozatainak száma – jelentették be a román országos katasztrófaelhárítási bizottság ülése után, kiemelve, hogy a magyar orvosi-egészségügyi mentőcsapat megkezdte munkáját a legtöbb áldozatot adó dél-moldvai településen. A Traian Basescu államfő és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök vezette ülésen a bizottság fő feladatként jelölte ki az elöntött dél-moldvai települések egészségügyi fertőtlenítését, az árvíz sújtotta lakosság orvosi ellátását, segélyezését, az infrastruktúra helyreállítását, a természeti csapás okozta károk felmérését, a nemzetközi segítség fogadásának megszervezését.
Vasile Blaga belügyminiszter a nemzetközi segítségről és a segélyekről szólva első helyen említette, hogy a magyar egészségügyi-műszaki mentőcsapat orvosai és más tagjai hétfőn megkezdték munkájukat a legsúlyosabban érintett Vrancea megyei Vadul Rosca nevű településen. Ezt a falut egy közeli vízgyűjtő gátjának átszakadása után olyan gyorsasággal öntötte el az árhullám, hogy 14 idős ember életét vesztette. Ebben a faluban járt vasárnap a román államelnök is, aki a kétségbeesett lakosokkal folytatott beszélgetés során nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy új helyre telepítik át a különben is csaknem teljes újjáépítésre szoruló települést.
Az Adevarul a megfelelő térképek hiányát kéri számon
Az Adevarul román lap internetes kiadása szerint Romániában két éve fogadtak el törvényt arról, hogy térképeket kell készíteni az árvíz által fenyegetett területekről. A lakosságot pedig tájékoztatni kell arról, hogy építhet-e házat, illetve veszélyben forognak-e értékei a szóban forgó területeken. Ezek a térképek azonban mind a mai napig nem készültek el. A román lap felhívja a figyelmet arra, hogy sem az önkormányzatok, sem pedig a központi hatóságok nem tettek az ügyben semmit.