Hazatért Kaliforniából Floridába a Discovery űrrepülőgép

Visszatért Kaliforniából Floridába egy Boeing 747-es gép hátán vasárnap a Discovery űrrepülőgép, amely elsőként járt a világűrben az amerikai űrsiklók közül a Columbia 2003. februári katasztrófája óta.
A Discovery az eredeti tervek szerint a floridai Cape Canaveral űrközpontban ért volna földet kéthetes küldetése végén, a viharos időjárás miatt azonban végül a 3500 kilométerre lévő Edwards támaszponton szállt le a kaliforniai Mojave-sivatagban augusztus 9-én. Átszállítása Floridába egymillió dolláros többletkiadást jelent az amerikai űrkutatási hivatalnak (NASA). A hazatérés sem volt zökkenőmentes.
A Boeing pénteken indult Floridába a kaliforniai bázisról, de útját megszakítva a louisianai Barksdale légitámaszponton töltötte az éjszakát a kedvezőtlen időjárás miatt. A Cape Canaveral-i megérkezés után a legelső feladat az, hogy kirakodják azt a felszerelést és hulladékot, amelyet a Discovery a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) hozott magával rakterében.
A következő űrmissziót eredetileg szeptemberre tervezték, de a NASA csütörtökön úgy határozott, hogy a repüléseket jövő márciusig felfüggeszti, mivel a külső üzemanyagtartályról indításkor leváló szigetelőhab-darabok továbbra is veszélyeztetik a biztonságot.
A Columbia 2003. február 1-i katasztrófáját az okozta, hogy egy leváló töredék felsértette az űrrepülőgép hőszigetelő pajzsát. A Discovery július 26-i indításakor fél kilogrammos habtöredék szakadt le, és csak kevésen múlott, hogy eltalálja az űrrepülőgépet.
A NASA szakértőinek további fél évük lesz annak kiderítésére, hogyan küszöbölhetik ki ezt a veszélyt.