Elérte az amerikai partokat a Katrina hurrikán

Elérte az Egyesült Államok déli partjait hétfőn helyi idő szerint kora reggel a Katrina hurrikán, rendkívül nagy pusztítással fenyegetve - jelentette az amerikai hurrikánfigyelő központ.
A Katrina közeledtével helyi idő szerint hétfőn reggel New Orleans nagy részén megszakadt az áramszolgáltatás, a hurrikán viharos erejű előszelei háztetőket téptek le, és a tízezer embernek menedéket nyújtó híres sportstadion, a Superdome tetején is két lyuk tátong a legfrissebb jelentések szerint.
A New Orleans Saints otthonául szolgáló stadionban most a louisianai nagyvárosban rekedt emberek keresnek oltalmat a gyorsan közeledő forgószél elől, amely mintegy hatvan kilométerre délre, Grand Isle-től keletre érte el a szárazföldet. A kupolában mintegy 19 emeletnyi magasságban nyílt kétméteres réseken bevágó eső miatt a stadion néhány szektorából átköltöztették az embereket, akik megőrizték nyugalmukat.
A kihalt utcákra esőt zúdító süvítő szelek ereje fokozódott, háztetőket téptek le, a lehulló törmelék pakoló gépkocsikat rongál meg. A Katrina a dolgok legkedvezőtlenebb alakulása esetén 5-7 méter magas árhullámot zúdíthat a városra, amelyet helyenként két méterrel a tengerszint alatt fekszik.
New Orleanst északon a Pontchartrain tó partján, délen a Mississippi partján sok száz kilométer hosszú gátrendszer és állandóan járó szivattyúk és csatornahálózat védi a jó szerencsén kívül. Az ötfokozatú Saffir-Simpson skálán négyes fokozatba besorolt Katrina által keltett árhullám azonban átcsaphat a gátakon, és elöntheti a lapos tálhoz hasonló New Orleanst, s akkor nem lesz hova szivattyúzni a vizet, ráadásul a szivattyúk is víz alá kerülhetnek.
A hétfőn reggel lefuttatott komputeres szimulációk szerint azonban a hurrikán “szeme” kelete kitérve a várost mégis elkerülheti, és így a legborúlátóbb jóslatok nem következnek be. Ilyen szerencsés irányváltás már többször is megmentette a múltban New Orleanst, legutóbb 1969-ben, amikor a Camille hurrikán tért ki keletre és Mississippi államra csapott le Louisiana helyett.
A legsúlyosabb hurrikán pusztítás 1965-ben érte a várost, amikor a hármas kategóriába sorolt Betsy söpört végig a városon, és amely nyomán 60 ezer ember vált hajléktalanná és a város egy része víz alá került.