Két káprázatos asztrofotó
A Gemini Obszervatórium a 2005 első felében készített fotói közül kettő, a világűr élesen különböző régióját bemutató felvételt tett közzé.
Az első felvételen az NGC 6559 elnevezésű emissziós ködöt láthatjuk. Relatíve kicsi, hét fényév átmérőjű porködről van szó. Körülbelül 5000 fényévre, a Nyilas csillagképben, a Tejútrendszer közepe irányába, közvetlenül a Lagúna-köd mellett található.
A porködben légies kínai sárkány rajzolódik ki. Az NGC 6559 egy nagyobb csillagbölcső részét képezi. A forró, fiatal csillagok ibolyántúli fénye hevíti a környező hidrogéngázt, ami által a felhő, különösen a hidrogén, fényt bocsát ki. A forró gázhoz néhol por keveredik, így jönnek létre a felhő fényes tartományaitól élesen elváló, sötétebb térségek.
A második felvételen két, csomószerűen összekapcsolódó galaxist láthatunk. Az NGC 520 névre keresztelt formáció jóval hatalmasabb, mint a fenti porfelhő, átmérője eléri a 150 ezer fényévet.
Az NGC 520 különleges alakját két galaxis összeütközésének köszönheti. A kép előterében szépen kirajzolódik a nagyobbik galaxis porsávja, a háttérben, középen lent pedig a másik galaxis távoli „farka” látható. Az egymáshoz túl közel került galaxisok az ütközésben elvesztették eredeti alakjukat. A csillagászok szerint hasonló sorsra jut a mi galaxisunk is öt milliárd év múlva, amikor is a Tejútrendszer a szomszédos Androméda-köddel ütközik.
A Gemini Obszervatórium olyan nemzetközi együttműködés eredménye, amelynek keretében két azonos, 8 méteres távcsövet építettek. A távcsövek Hawaiin, Mauna Kean (Északi Gemini) és Chile központi részén, Cerro Pachón (Déli Gemini) találhatók, így a csillagászok az égbolt mindkét félgömbjét tudják pásztázni.