Éneklő jéghegyre bukkantak a Déli-sarkvidéken

Éneklő jéghegyet fedeztek fel a Déli-sarkvidéki földmozgásokat figyelemmel kísérő tudósok.
A jéghegyből származó hanghullámok frekvenciája (0, 5 hertz) túl alacsony ahhoz, hogy az emberi fül érzékelni tudja, de ha a róluk készült felvételt gyorsítva játsszák le, akkor olyanféle hang hallható, mint egy méhraj zümmögése vagy egy zenekar hangolása – közölték a tudósok.
A sarkvidéki és tengeri kutatásokat végző német Alfred Wegener intézet a Science magazinban számolt be egy 2002-ben végzett tanulmány eredményeiről. Az év júliusa és novembere között kutatók példátlanul tiszta hangjeleket észleltek, miközben a földrengések és a tektonikus mozgások erejének méréséhez szükséges szeizmikus jeleket rögzítettek a Déli-sarkvidék Ekstroem jégtalapzatán, az Antarktisz dél-atlanti-óceáni partvidékén.
A hangjelzés forrása után kutatva a tudósok egy 50 kilométer hosszú, 20 kilométer széles jéghegyre bukkantak, amely nekiütközött egy víz alatti félszigetnek, és hozzá súrlódva lassan mozgott annak mentén. “Amikor aztán a jéghegy szilárdan megült a tengerfenéken, olyanná vált, mint egy folyóból kimeredő szikla.
„Amikor a víz nagy nyomással átzúdul a hegybeli repedéseken és barlangjáratokon, a jéghegy énekelni kezd” – nyilatkozta Vera Schlindwein tudós, hozzátéve: “A hang magassága változik, vagyis emelkedik és ereszkedik, úgy, mintha igazi ének szólna.”