Mégsem vett anyagmintát a japán űrszonda az Itokava kisbolygóról?

Nagy valószínűséggel nem sikerült anyagmintát gyűjtenie a Hajabusza japán űrszondának az Itokava kisbolygóról novemberben, amikor rövid időre leszállt az égitestre - jelentette be a JAXA japán űrügynökség egyik illetékese.
A Hajabusza november 26-án érte el a Földtől jelenleg 290 millió kilométerre a Nap körül keringő aszteroida felszínét. A földi irányítók ezt követően nem tudtak teljességgel megbizonyosodni arról, hogy mintavevő berendezése rendeltetésszerűen működött-e, de akkor még bíztak a sikeres anyagbegyűjtésben.
Mostanra azonban szinte teljesen biztossá vált, hogy a Hajabusza nem vett mintát a kisbolygó felszínéről, és egyelőre az is kétséges, hogy vissza tud-e térni a Földre, mert egyik kémiai hajtóművével is problémák támadtak.
Ezzel a japán űrkutatásnak története eddigi legnagyobb sikeréről kell lemondania. Az eredeti tervek szerint a Hajabuszának rakományával 2007 nyarán kellene visszaérkeznie bolygónkra, és ebben az esetbe először fordult volna elő, hogy ember alkotta szerkezet eljutott egy kisbolygóra, majd visszatérve onnan anyagmintát is szállított volna a kutatóknak.
Kisbolygóra eddig egy szonda szállt le, az amerikai NEAR 2001 februárjában, de ennek az űreszköznek nem tervezték be a programjába a mintavételt és a visszatérést. Sőt, a NEAR leszállását az Eros aszteroidára is akkor döntötték el a földi irányítók, amikor az űreszköz már útban volt a kisbolygó felé, hogy az égitest körüli pályára állva egy évig vizsgálja az Erost.
Miután ezt a feladatát teljesítette a NEAR, megpróbálkoztak a leszállításával, ami sikerült is. A Hajabusza ugyan nem érte el legfontosabb célját, de küldetése mégsem volt teljesen eredménytelen. A szonda ugyanis rengeteg közeli felvételt készített és küldött a Földre a kisbolygóról. Így a kutatók legalább vizuálisan alaposan megismerkedhetnek ezzel a parányi, mintegy 600 méter hosszú és 300 méter széles, burgonyaformájú égitesttel.