Kairótól Fokvárosig – kerékpárral
Január 14-én indul a világ leghosszabb kerékpáros túrája, az Afrikát hosszában átszelő Tour d’Afrique. A mezőny négy hónap alatt tíz országot átszelve 11900 kilométert teker. Idén, a túra történetében először, magyar bringás is starthoz áll.
Alig egy hét, és Kairóból útnak indul a világ leghosszabb kerékpártúrája, az Afrikát hosszában átszelő Tour d’Afrique. Stílusos túráról van szó: a mezőny a gizai piramisok lábától startol, a befutó pedig Afrika legdélebbi pontján, a Jóreménység-fokánál lesz. Az egyik az ókori egyiptomi kultúra nagyságát hirdeti, az utóbbi a XV. század nagy hajós felfedezőinek állít emléket. E két végpont között a közel negyven résztvevő tíz országot érintve 11900 kilométert tesz meg.
„Januárban a kellemes egyiptomi télből indulunk, és májusban a meleg dél-afrikai őszbe érkezünk meg. A szervezők három évszaknak megfelelő hálózsákot javasolnak, ugyanis a tikkasztó hőség és a hetekig tartó esős évszak mellett az Etióp-magasföldön éjjelenként akár fagypontban is lehet részünk” – meséli Szanyi Gergő, az idén negyedszerre rajtoló Tour d’Afrique történetében az első magyar rajthoz álló. Gergő civilben grafikus, fotós, többek között a National Geographic Online webdesignere.
Egyiptomtól Dél-Afrikáig
A 2006-os túra január 14-én veszi kezdetét. A piramisok után a Vörös-tenger felé veszi az irányt a mezőny. Átkelnek a közép-egyiptomi hegyvidéken, majd Luxor magasságában a tengerpartról befelé, a Nílus felé kanyarodnak. Afrika leghosszabb folyója mentén tekernek egészen Asszuánig. Egyiptomból Szudánban a Nasszer-tavon áthajózva jutnak el.
Szudánban az egykori Núbia területén, a Nílus mentén vezet az út, egészen a fővárosig, Khartoumig, amely a Kék- és Fehér-Nílus egyesülésénél épült. Khartoumtól délre a muzulmán-arab Észak-Afrika fokozatosan a hagyományos törzsi kultúrák Fekete-Afrikájává alakul át.
„Bringás szemmel a legnagyobb kihívást jelentő terep Etiópiában vár ránk” – mondja Gergő. Miközben lenyűgöző tájakon halad át a csapat – érintik többek között a Kék-Nílus forrását, a Kék-Nílus vízesést, a Tana-tavat és kolostorait, illetve a fővárost, Addis Abebát – , a túra során a legkeményebb fizikai megpróbáltatás e 12 Magyarország területű Etiópiában vár rájuk. Elszánt hegyi kerékpárosoknak való terep az Etióp-magasföld 3500 méteres hegycsúcsaival.
Addis Abebától délre szelídül a táj, Kenyában azonban újabb megpróbáltatás vár a bringásokra a korábbi részvevők naplói szerint: a régi idők lávafolyásain át vezető úton a „buckás út” fogalma állítólag új értelmet nyer. A táj eközben rendkívül változatos: a köves sivatagot hegyek, majd szavanna váltja. Az Egyenlítőt szintén Kenyában szeli át a mezőny, és a főváros, Nairobi jelenti a túra felezőpontját is.
Nairobitól csak egy nap biciklivel a tanzániai határ, és a sokak számára Afrikát szimbolizáló Kilimandzsáró hegység. Tanzániában több nemzeti parkot (Serengeti, Ngorongoro-kráter, Manyara-tó, Taragire és Ruaha) érintve vezet az út.
Az útvonal
A következő célország a kis Malawi. Az országgal megegyező nevű, Afrika harmadik legnagyobb tava mentén elterülő országot káprázatos hegyek ölelik körbe. Malawit a Zambezi folyó után elnevezett Zambia követi. Hatalmas nemzeti parkokon vezet keresztül az út, amelynek egyik csúcspontja ezen a szakaszon a Viktória-vízesés.
Zambia után az elefántok országának is nevezett Botswana következik. Az Okavango-deltája után a Kalahári-sivatag homokdűnéin keresztül teker a mezőny. Namíbiában elhaladnak Afrika második legmélyebb kanyona, az 550 méter mély Hal-folyó szurdok mellett, majd jöhet az utolsó ország, Dél-Afrika. A résztvevők a nyugati-parton haladva érik el a fekvésében méltán Rio de Janeiróhoz hasonlított Fokvárost, és Afrika mindig szeles déli csücskét, a Jóreménység-fokát.
Biciklikkel az AIDS-betegekért
„Egy éve, a 2005-ös start kapcsán olvastam először a túráról az Outdoor sportmagazinban. Azóta motoszkált a fejemben, hogy be kellene nevezni. Félévet álmodoztam a térkép felett, olvasgattam a résztvevők webnaplóit, szeptemberben pedig komolyan nekiláttam a szervezésnek, a támogatók keresésének” – meséli Gergő.
A négyhónapos túra nem olcsó mulatság. A nevezési díj 8800 dollár (csaknem 1, 8 millió forint), amiért a szervező kanadai Tour d’Afrique alapítvány élelmet, vizet, a csomagok szállítását és négy országban rendőri kíséretet biztosít. Az alapítvány jótékonysági célkitűzése a biciklizés népszerűsítése Afrikában, és a nevezési díjakból biciklikkel támogatja az AIDS-betegeket ápoló orvosokat és nővéreket, hogy két keréken nagyobb távokat bejárva, több beteg szenvedését enyhítsék.
„Naponta 100-120 kilométereket tekerünk, és öt nap bringázást egy pihenőnap követ, általában nevezetességek mellett. A Tour d’Afrique tulajdonképpen verseny, de a hangsúly inkább a részvételen van. Ezért is olyan változatos a mezőny: a 18 éves kanadai ifjak mellett az idei túrára is nem egy hatvanhoz közeledő nyugat-európai nyugdíjas bringás jelentkezett.”
Érdekesség, hogy a mezőny viszonylag nagy hányada dél-afrikaiakból tevődik össze. „Ők Kairóból hazafelé tartanak, én viszont egyre csak távolodok Budapesttől. Érzem, ezzel pszichésen nem lesz könnyű megbirkózni” – vallja be Gergő.
(Szanyi Gergő útjának főtámogatója a GTS-Datanet. A túra további támogatói: Cseke Rt., Alpine Pro, Vaude, Arany Sas patika (Hajdúböszörmény), Pharmanord, Vista, Mountex.)