Pontos mérések a Naprendszer tizedik bolygójáról

Német kutatók kombinált számítások alapján rámutattak, hogy a tavaly nyáron felfedezett tizedik bolygó átmérője mintegy 700 kilométerrel nagyobb, mint a Plútóé.
A német Max-Planck Intézet és a bonni egyetem csillagászaiból álló kutatócsoport alátámasztotta azt a hipotézist, hogy a Naprendszernek 10 bolygója van. A termikus sugárzás mérésével sikerült megállapítani, hogy a 2005 nyarán felfedezett, UB313 vagy Xena névre keresztelt bolygó átmérője 3.000 kilométer, vagyis közel 700 kilométerrel nagyobb, mint a Plútóé – áll a Max-Planck Intézet közleményében.
A Xenia a Naprendszerben eddig felfedezett legtávolabbi bolygó, és háromszor olyan messze van a Naptól, mint a Plútó. A Napot 560 földi év alatt kerüli meg, és mintegy 14, 5 milliárd kilométerre van a Földtől. A felfedezésekor a kutatók feltételezték, hogy mérete legalább akkora, mint a Plútóé, de pontos mérésre mostanáig nem volt lehetőség.
A német kutatócsoport hőkisugárzásból és a fényességből levezetett kombinált számítások alapján jutott a végső adatokhoz. „Az ismeretek fényében egyre nehezebb lesz a Plútót bolygónak nevezni, miközben az UB313-tól megtagadjuk ezt a nevet.” – tette hozzá Frank Bertoldi, a kutatócsoport tagja.
Kapcsolódó cikkeink: