Űrruha kering a Föld körül

Az első úgynevezett műhold-űrruhát telepítették ki a kozmoszba a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó asztronauták közép-európai idő szerint szombat hajnalban.
A szombati „űrsétának” a legfontosabb része az volt, amikor az orosz Valerij Tokarjev és az amerikai William McArthur kézi vezérléssel útjára engedte azt az orosz fejlesztésű, csak Ivan Ivanovicsnak nevezett rádiószkafandert (SuitSat), amely a rádióamatőrök tevékenységét segíti majd. Az űrhajósok maguk vitték ki a nyílt világűrbe az átalakított szkafandert, amelyet aztán ellöktek maguktól, és az saját Föld körüli pályájára állt. A szkafander idővel a Föld légköréig lesüllyedve elég majd.
A két asztronauta emellett javítási munkákat és kábelcseréket is végzett. A világűrben már eddig is telepítettek olyan műholdakat, amelyeken keresztül rádióamatőrök tarthatják egymással a kapcsolatokat. A mostani újítás lényege, hogy a külső űrszerelési munkákhoz használt Orlan-M orosz szkafanderekbe helyezik el a rádióadókat. Ezek az űrruhák ugyanis egyfajta kisebb egyszemélyes űrhajóknak is felfoghatóak, hiszen a benne tartózkodó űrhajósokat önállóan óvják külső szerelési munkáik során.
Eddig a meglehetősen költséges Orlan-űrruhákat szavatossági idejük lejárta után a többi űrszeméttel együtt a Föld körül mintegy 400 kilométer magasságban keringő űrbázisról leváló Progressz orosz teherűrhajóba helyezték, és azok az automata módban üzemelő űreszközzel együtt a sűrű légkörbe visszatérve megsemmisültek. Az orosz újítás értelmében azonban az Orlanokat, miután azok az űrhajósok számára már feleslegessé váltak, ily módon újrahasznosítják.
A most a világűrbe helyezett szerkezet adása a 145, 990MHz-es rádióamatőr frekvencián fogható, az akkumulátor képességeitől függően néhány napig, vagy hétig. A SuitSat az adás időpontját, valamint az akkumulátor feszültségét sugározza, sőt angol, francia, japán, orosz és német nyelvű üdvözletet is küld a rádióamatőröknek.