Vizsgálati eredmények a Plútó két új holdjáról

A kutatók megerősítették a Plútó tavaly tavasszal felfedezett két új holdjának létét. A vizsgálatok szerint a kisméretű holdak a meteor-becsapódások miatt idővel porgyűrűvé alakulnak, ami egyedülálló jelenségnek számít szilárd felszínű bolygóknál.
Tavaly májusban fedezték fel, de csak mostanra vált bizonyossá, hogy a Plútónak az 1978 óta ismert Kharón (átmérője 1200 kilométer) kívül még két holdja van. A mintegy 4569 milliárd mérföldre lévő Plútót 1930-ban fedezték fel.
A két újonnan felfedezett hold átmérője 50 és 160 kilométer, a kutatók P1-nek és P2-nek nevezték el. A megfigyeléseket a Johns Hopkins Egyetem kutatói végezték, akik hat hónapot töltöttek a Hubble űrteleszkóp felvételeinek elemzésével, melynek eredményeit a Nature című lapban tették közzé.
A három hold nem csak, hogy nagyon hasonló pályán kering a bolygó körül, hanem keringési idejük is összehangolt. Mialatt a Kharón 12-szer kerüli meg a Plútót, a P1 kétszer, a bolygóhoz közelebb haladó P2 pedig háromszor halad végig keringési pályáján. Ez annak tulajdonítható, hogy a három égitest valószínűleg egy meteor-becsapódás során, „egy időben” keletkezhetett – véli a San Antoniobeli Southwest Research Institute kutatócsoportja.
A kutatók szerint mivel a két kis hold mérete túl kicsi ahhoz, hogy a meteor-becsapódáskor keletkező „törmelékeket” gravitáció révén a visszatartsa, egy idő után a sorozatos becsapódások következtében várhatóan porgyűrűvé alakulnak. Ez lenne az első eset, hogy szilárd felszínű bolygó körül alakul ki porgyűrű, ugyanis eddig csak gáz halmazállapotú bolygóknál figyeltek meg ilyen jelenséget, ezek közül a legismertebb a Szaturnusz porgyűrűje.
Kapcsolódó írásaink: