A teljes napfogyatkozás képekben
Teljes napfogyatkozás volt szerdán a Földön egy Brazíliától Mongóliáig húzódó 14 és fél ezer kilométer hosszú sávban. A természeti tünemény közép-európai idő szerint fél tizenegykor kezdődött Brazília északkeleti részén, és háromnegyed kettőkor ért véget Mongólia területén, az orosz határ közelében.
A három-négy percig tartó éjszakai sötétség sávja Brazíliát követően az Atlanti-óceán után több afrikai ország: Ghána, Togo, Benin, Nigéria, Niger, Líbia egy részén húzódott végig, majd Törökország, Grúzia, Dél-Oroszország és Kazahsztán következett, utolsóként pedig Mongóliának az orosz határ közelében lévő részén tapasztalták a jelenséget.
A leghosszabb ideig, mintegy négy és fél percig Líbia déli, Csáddal szomszédos határsávjában és Törökországban tartott a nappali éjszaka. Líbiába az alkalomra a világ 53 országából – köztük az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából és Németországból – hétezer turista érkezett. Az amerikai vendégek között szép számmal érkeztek látogatók a NASA űrkutatási hivataltól.
A líbiai idegenforgalmi szervek az ország déli, teljesen lakatlan, sivatagi részén – a fővárostól, Tripolitól kétezer kilométerre délre – négy megfigyelőtelepet alakítottak ki, ahova megfelelő mennyiségű ivóvíz- és élelmiszerkészletet szállítottak, sátortáborokat állítottak fel, és gondoskodtak az érkezők helyszínre szállításáról.
A négynapos ott-tartózkodás fejenként kétezer euróba (több mint 532 ezer forintba) került. A teljes napfogyatkozás sávjától északra több száz kilométeres övezetben részleges napfogyatkozás volt.
Magyarországon háromnegyed tizenkettőkor kezdődött és nagyjából tizennégy óráig tartott a jelenség, melynek során a Hold a napkorong mintegy 56-64 százalékát takarta el.