Hová tartozik Kamcsatka?

Egy amerikai kutatócsoport rámutatott arra, hogy a Kamcsatka-félsziget, – a korábbi nézetekkel ellentétben –, nem az észak-amerikai kőzetlemezhez, hanem egy kisebb, az ún. Ohotszky lemezhez tartozik.
Oroszország távoli területét, a Kamcsatka-félszigetet eddig a tudomány az észak-amerikai kőzetlemezhez tartozónak vélte, vagyis az eddigi feltételezések szerint ugyanazon a kőzetlemezen helyezkedik el, mint az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó.
Mint ahogy a térképen is látszik, az észak-amerikai lemez Alaszka alatt a Bering-szoroson keresztül egészen Szibériáig átnyúlik. A kérdés tulajdonképpen az, hogy Kamcsatkát is magában foglalja-e?
A földrengések és cunamik adatai azt sugallták, hogy a félsziget nem az észak-amerikai, hanem a jóval kisebb, az ún. Ohotszky-lemezhez tartozik, amely a két nagylemez között helyezkedik el, és azok összeáramlása alakítja.
Jody Bourgeois, a washingtoni egyetem munkatársa kutatócsoportjával az 1969. évi 7, 7 erejű, valamint az idén áprilisi, szintén 7, 7 erejű földrengés adatait vizsgálták. A rengés során Kamcsatka északi területén jelentős felgyűrődés és kiemelkedés ment végbe a tektonikai nyomás hatására. „Ezek a jelenségek nem játszódhattak volna le, ha Kamcsatka ugyanazon a lemezen helyezkedne el mint Amerika” – mondta Bourgeois. A kutatás eredményeinek részleteit a májusi Geology című szaklapban tették közzé.
A Kamcsatkánál húzódó konvergencia (összeáramlási) zóna hasonló az Egyesült Államok nyugati partján találhatóval, ahol a Juan de Fuca lemez alábukik az észak-amerikai lemeznek. Ez a folyamat eredményezi a Cascad-hegység régiójában néhány százévente jelentkező nagy erejű földrengéseket.