Rekordhőmérsékletű mélytengeri „forrásra” bukkantak

Német tengerkutatók rábukkantak az eddig ismert legmelegebb mélytengeri „fekete füstölgőre”. A 407 Celsius fokos hidrotermális forrás mintegy háromezer méter mélységben, a Közép-Atlanti-hátságban tör a felszínre.
Normál körülmények között az Atlanti-óceán óceánközépi-hátságában feltörő víz legfeljebb 350 Celsius fokos. A „fekete füstölgő” nevet onnan kapták, hogy a felszínre (pontosabban a tengerfenékre) törő víz nagy mennyiségű ásványi anyagot old ki, ami sötétre színezi a vizet.
A hőmérsékleti rekordot eddig a csendes-óceáni füstölgők tartották, 402 Celsius fok értékkel. A nemrégiben felfedezett „forrás” csak öt fokkal tér el az eddigi rekordértéktől, ami első hallásra nem tűnik túl jelentősnek. Andrea Koschinsky, a kutatás vezetője, a brémai International University munkatársa viszont a Spiegel Online-nak elmondta, hogy az adott körülmények között ez mégis igen különleges esetnek számít. A 407 fok ugyanis túl van egy bizonyos kritikus ponton; ezen a hőmérsékleten ugyanis, a nagy nyomás miatt a víz már nem folyadék formájában, hanem ún., szuperkritikus állapotban – gőz és víz közötti állapot – van jelen. Ez más módon oldja ki a kőzetben lévő ásványi anyagokat, mint a folyékony víz, melynek eredményeképpen szokatlan összetételű oldatok képződnek.
Az újonnan felfedezett „forrás” az afrikai és a dél-amerikai kontinentális lemez határán lévő óceánközépi-hátságban (Közép-Atlanti-hátság) található. A hátság mentén a két lemez évente mintegy négy centiméteres sebességgel távolodik egymástól, a lemezek szétáramlását szinte állandó vulkáni tevékenység kíséri.
A „fekete füstölgők” azért váltanak ki nagy érdeklődést a kutatók körében, mert környékükön az oldott ásványi anyagoknak köszönhetően, gazdag élővilág jelenik meg, ami különös jelenség ebben az életidegen környezetben (fény- és tápanyaghiány, nagy nyomás, alacsony hőmérséklet).
A jelenlegi méréseket egy Quest 5 nevű távirányítású műszerrel végezik a Meteor nevű kutató hajóról. A június elejéig tartó, több németországi egyetem és kutatóintézet valamint az amerikai Woods Hole Oceanographic Institute munkatársai által végzett nemzetközi kutatás során elsősorban az óceánközépi-hátságok anyag-, energiaáramlását és élővilágát vizsgálják.