Indonézia: földrengés és lávaömlés

A Richter-skála szerint 5, 2-es erősségű földrengés rázta meg kedden az indonéziai Celebesz (Sulawasi) szigetét.
A több ezer szigetből álló Indonéziában gyakoriak a földrengések és vulkánkitörések, mivel az ország a Csendes-óceán “tűzvonalában” fekszik, ahol a kontinentális lemezek találkozása erős szeizmikus tevékenységet idéz elő.
A legújabb rengés helyi idő szerint hajnali három óra előtt néhány perccel Celebeszen következett be. A földrengés epicentruma a sziget északi részén fekvő, tengerparti Manado várostól 24 kilométerre északkeletre, fészke pedig 16 kilométeres mélységben volt. Az első jelentésekben áldozatokról vagy anyagi károkról nem érkezett hír, és a szökőár-előrejelző központ sem adott ki riasztást.
Az indonéziai Jáva szigetén május 27-én a Richter-skála szerint 6, 3-es erősségű földrengés pusztított. Közel 5800 ember vesztette életét, több mint 36 ezren megsebesültek, és mintegy 340 ezren hajléktalanná váltak.
Ezreket telepítettek ki a Merapi vulkán körül
Eközben a Jáva szigetén fekvő Merapi vulkán körül több ezer embert telepítettek ki az elmúlt napokban, mivel a vulkánból ömlik a láva. Mint a helyi hatóságok kedden közölték, a környéken felállított táborokban eddig 3680-an kaptak menedéket, de számuk valószínűleg hamarosan növekedni fog, mert egyre többen hagyják el önszántukból a vulkán körzetében lévő falvakat, mert félnek, hogy az égő felhők hamarosan föléjük érnek.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a Geger Boyónak nevezett lávacsúcs, amelyet egy 20. század eleji kitörés hozott létre, hétfőn este szétporladt, így a Merapi nyugati és dél-nyugati oldalán szabad folyása lett a lávának.
Május közepén a vulkán aktivizálódásakor mintegy 30 ezer embert kitelepítettek, de nagyon sokan visszatértek azóta otthonukba.
..