Rekord sebességű hasadékképződés

Az Arab- és az Afrikai-lemez harmincmillió éve távolodik egymástól. Tavaly szeptemberben az Afar-süllyedéknél az aktivitás rendkívül felerősödött: pár hét alatt akkora hasadék jött létre, amelyhez hasonló Izlandon mintegy kilenc év alatt keletkezett.
A két lemez mozgása rendkívül változatos dinamikájú: hol hosszú nyugalmi periódusok szakítják meg a távolodási folyamatot, hol pedig igen aktívak a lemezek. Ez utóbbi történt tavaly szeptemberben az Afar-süllyedék (a Vörös-tengertől délre) területén egy hatvan kilométer hosszú szakasz mentén: a két lemez soha nem látott gyorsasággal kezdett távolodni egymástól, hatalmas hasadékot képezve a felszínen. Mivel ilyen gyors lemezmozgásra nem ismerünk más példát a Földön, a lemeztektonika kutatói számára az Afar-süllyedék kiváló megfigyelési terep.
Tim Wright, az angliai leedsi egyetem geológusa által vezetett kutatócsoport az Európai Űrhivatal Envisat műholdjának felvételeit használja a folyamat részletes elemzéséhez. A vizsgálatok kimutatták, hogy tavaly ősszel a két lemez Etiópiában nyolc métert távolodott. A mozgás során mintegy 2, 5 köbkilométer magma nyomult felszínre a hasadékban, új lemezt hozva létre. A hasadék mentén pedig törések, vetődések is megfigyelhetők.
A vizsgált időszakban több mint 160 földrengést regisztráltak. Emiatt több tízezer embernek kellett elköltöznie, és a föld azóta sem nyugszik.
Hasonló esemény zajlott le Izlandon 1975 és 1984 között, azzal a különbséggel, hogy ott kilenc év során keletkezett mintegy húsz kisebb hasadék. Etiópiában ehhez csak pár hétre volt szükség – írják a kutatók a Nature legfrissebb számában megjelent cikkükben.
„A lemezek távolódásáért leginkább a felnyomuló magma a felelős. Az Afar-süllyedéknél hasonló folyamat játszódik le, mint az óceánközépi hátságoknál, ahol a távolodó óceáni lemezek peremén felszínre bukó magma pótolja a „fogyatkozó” óceáni lemezt” – nyilatkozta a nemzetközi hírügynökségeknek a kutatás vezetője.
„Ez egy rendkívüli geológiai folyamat, amely a Föld hatalmas belső erejéről tanúskodik. A két lemez évenként átlagosan pár centiméterrel távolodik egymástól. Még nem tudjuk, hogy mikorra alakul ki itt egy új óceán, de az esélyek mindenesetre jók” – tette hozzá Gezahegn Yirgu, Addis Abebai egyetem geológusa. „Viszont valószínűleg több millió évnek is el kell telnie ahhoz, hogy a szárazföld belsejében tengeri kikötő épülhessen.”
Kapcsolódó írásunk: