Káprázatos felvétel a Jupiter két foltjáról

Egy hawaii-i űrteleszkóp július 13-án rögzítette ez a rendkívülinek számító képet, amelyen a Jupiter kis és nagy foltja egymás közelében látszik.
„A július 13-án készült felvétellel sikerült egy rendkívüli pillanatot megörökítenünk, mivel a két örvény igen ritkán kerül egymás közelébe” – nyilatkozta a hírügynökségeknek Chad Trujillo csillagász, a hawaii-i Gemini Obszervatórium kutatója.
A képen mindkét folt fehérnek látszik, mivel a felvétel közeli infravörös tartományban készült, így a vörös szín kiszűrődött. A Kis Vörös Folt a felvétel idején azonban a valóságban is fehér volt. Bár korábban még Oval BA névre hallgatott, de mivel időközben „kivörösödött” a Nagy Vörös Folt nevéből (Great Red Spot) eredően Red Spot Junior-nak (RSJ) nevezték el.
A RSJ 1998 és 2000 között keletkezett, három kisebb örvény összeolvadásából, és 2005. telén kezdett vörös színt felvenni, vagyis hasonló színűvé vált, mint a nagyobbik „szem”. A jelenség magyarázata viszont még várat magára.
A kutatók találgatják, hogy mi történne, ha a két örvény a mostaninál még közelebb kerülne egymáshoz. „Semmi rendkívüli” – állítják a szakértők. A nagyobbik örvény ugyanis könnyen besodorhatja a kicsit egy délebbre lévő szélörvénybe. Mivel annak forgási iránya ellentétes a két folt forgási irányával, ebben az esetben a kis örvény gyengülésével és kifehéredésével számolnak a kutatók.
A Nagy Vörös Folt, amely mintegy nyolc kilométerrel magasodik a környező felhőréteg fölé várhatóan továbbra is a megszokott helyén, az ismert formában marad. A GRS már régóta ugyanolyan távolságban található az Egyenlítőtől, és csak nagyon kis mértékű kelet-nyugat irányú „ingázást” mutat.
Kapcsolódó cikkeink: