Óceánia segítségért kiált
Amennyiben a Csendes-óceán vízszintje 2070-re a jelenlegi prognózisok szerint mintegy 50 centimétert emelkedik, a korallszigeteken milliók válnak földönfutóvá.
A csendes-óceáni szigetek elöntése több millió embert érint. A legveszélyeztetettebb helyzetben a kilenc szigetből álló Tuvalu mintegy tízezer fős lakossága van. „A szigetek asztallap simaságúak, tehát nincs magasan fekvő térszín, ahová menekülhetnénk” – nyilatkozta Paani Laupepa, Tuvalu küldötte a Reuters hírügynökségnek a héten rendezett Csendes-óceáni szigetek Konferenciáján.
Ausztrália a térség legjelentősebb gazdasági szereplője, és egyben regionálisan a legnagyobb egy főre jutó üvegházhatású gázkibocsátásért felelős ország visszautasította, hogy segítséget nyújtson Tuvalunak a lakosság áttelepítésben. „Még tárgyalni sem volt hajlandó a tuvalui miniszterrel” – tette hozzá Laupepa.
Hasonló helyzetben van a 37 szigetet és korallzátonyt magába foglaló Kiribati is. Az elmúlt két hét során a szigeteknél szokatlanul magas vízállást észleltek, és félő, hogy a hasonló fekvésű területeket ötven éven belül elmossa a tenger. Ezeknek az országoknak már most komolyan el kell gondolkodniuk azon, hogy a következő évtizedekben hová költöztetik át a lakosságot.
Szakértők szerint a legnagyobb veszélyben Kiribatin és Tuvalun kívül Mikronézia, a Marshall-szigetek, Vanuatu és Pápua Új-Guinea vannak. Mikronézián csak az elmúlt öt évben több mint két centiméterrel emelkedett meg a tengervíz szintje. „Nem ússza meg szárazon” az óceán vízszintjének emelkedését a távolabb fekvő Banglades, India és Vietnám sem.
A csendes-óceáni országok képviselői felszólították Ausztráliát – amely nem írta alá a Kiotói Egyezményt, hogy tegyen határozott lépéseket az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentése érdekében, és a környezeti menekültek befogadásáért. Ez nem csak erkölcsi, de hosszú távon gazdasági érdeke is.
A konferencián ugyanakkor pozitív kezdeményezés is volt. Új-Zéland bejelentette, hogy a közeljövőben ötezer mezőgazdasági idénymunkást fogad be az országba a környező szigetekről. Ez hosszút távon könnyebbséget jelent majd a végleges letelepedéshez. Új-Zéland korábban is nagyszámú bevándorlót fogadott be a csendes-óceáni szigetekről.
Kapcsolódó cikkünk