Ezer nap a Marson: kitart a Spirit
Három hónapra tervezték az élettartamát, de már ezer napja kitart a Mars bolygó felszínén az amerikai Spirit szonda.
A marsjáró 2004. január 4-én szállt le a „vörös bolygó” felszínére, három héttel később követte azonos konstrukciójú párja, az Opportunity, amely az égitest ellenkező oldalára érkezett és hasonló vitalitást tanúsít.
A Spirit élettartama már tízszer meghaladta azt, amit tervezői reméltek. A két robotgeológus eddig 165 ezer képet küldött a Földre, bizonyítva többek között azt, hogy a Marson volt víz, ami elvben lehetővé tehette az élet bizonyos formáinak létezését is.
Justin Maki, az amerikai űrhajózási hatóság, a NASA egyik vezető tudósa elmondta az AFP-nek, hogy a két önjáró szondát 90 Mars-napnyi élettartamra tervezték. Egy Mars-nap, tudományos nevén sol, 24 órát, 39 percet és 35 másodpercet tesz ki.
A tervezők azzal számoltak, hogy a Mars felületét borító finom por idővel elborítja a Spirit és az Opportunity napelemeit, és így elapad energia-utánpótlás. A bolygón dühöngő erős szelek azonban lefújták a Mars-port a napelemekről és így azok folyamatosan működnek azóta is.
A Mars légköre, amelyet 90 százalékban széndioxod alkot, vékonyabb a Földénél, de elegendő ahhoz, hogy szél támadjon a bolygón – magyarázta a tudós. Maki azonban figyelmeztetett: az elemek élettartama ugyanúgy korlátozott, mint az autó-akkumulátoré vagy egy mobiltelefoné, így bármikor felmondhatják a szolgálatot – de az is lehet, hogy akár még egy évig is működnek.
A Spirit a Marsra érkezése óta 6, 8 kilométert tett meg, az Opportunity 9, 4-et. A Spirit már 200 napja nem mozdult onnan, ahol van, vagyis a Victoria kráter pereméről. A marsi tél végét várja, mivel a téli mínusz 100 Celsius fokos fagy gyengíti a napelemeket.
A tudósok szeretnék, ha a Spirit még leereszkedne a Victoria kiterjedt kráterének aljára és tovább kutatná ezt a marsi geológiai képződményt. Az Opportunitynek némi gondja van a kerekeivel és egyik mechanikus csuklójával, de képes folytatni munkáját a NASA illetékese szerint.
A Spirit és az Opportunity jó teljesítménye azonban még nem jelent rekordot, ugyanis az 1976-ban Marsra juttatott Viking-2 Mars-szonda 1281 napot „ért meg” – igaz, nem napelemekkel működött, hanem radioizotópos meghajtású nukleáris generátor, RTG volt az energiaforrása.