Káprázatos felvételt készített a Napról a Hinode
Elkészítette az első méréseket és képet a szeptember közepén fellőtt, Hinode névre keresztelt napszonda.
Az eredetileg Solar-B névre hallgató, majd Hinode (napkelte) nevet kapott napszondát szeptember 22-én a Japán Űrkutatási Hivatal (Jaxa) lőtte fel a kyushui Uchinoura Űrközpontból.
A szonda feladata a napfoltok és napkitörések tanulmányozása. A kutatásban amerikai és brit szakértők is részt vesznek.
A Hinode fedélzetén három teleszkóp található: egy, a napfoltok mágneses terét vizsgáló műszer, egy röntgen teleszkóp (XRT), valamint a Szoláris Optikai Teleszkóp (SOT), amely nagy felbontású, részletes képeket készít központi csillagunk felszínéről.
Az első felvételt október 28-án készítette a szonda. A második ábrán látható, hogy a mostani felvétel jóval részletesebb képet ad a Nap felszínéről, mint az 1995-ben készült elődje, így remélhetőleg több információval szolgál majd a kutatók számára.
A három évig tartó projektnek több célja is van. A kutatók egyrészt szeretnék megérteni a napfoltokat „működtető” mágneses mezők változását. Emellett fontos lenne, ha a Hinode segítségével nyert adatok alapján, előre lehetne jelezni a napkitöréseket. A napkitörések során kiszabaduló sugárzásnak és részecskéknek ugyanis nem csekély hatásuk van a Föld környezetére. Gondolhatunk itt a rádióhullámok zavarására, a műholdak elektronikájában okozott károkra, vagy az űrhajósokra gyakorolt negatív egészségügyi hatásokra.
Képek forrása: Japán Űrkutatási Hivatal