Szép égi látvány vasárnap
2006. november 19-én a Föld nagyon közel keresztezi az 1932-es visszatérés során kidobott porfelhő közepét.
A Leonidák meteorraj az 55P/Tempel–Tuttle üstökös törmeléke. Az utóbbi évek legismertebb, és egyik legjobban megfigyelt raja. Minden 33. évben az üstökös visszatér a Naprendszer belsejébe és anyagot dob le magáról, ezzel létrehozva egy újabb porfelhőt, mely az újabb, potenciális meteorokat tartalmazza. Amikor a Föld áthalad ezen porfelhők közepén, akkor a Föld felszínéről látványos meteorkitöréseket figyelhetünk meg.
1998 óta figyelhetjük meg a Leonidák újabb, évről évre jelentkező látványos jelentkezéseit, igaz, az évek múlásával egyre kisebb intenzitással. 2006. november 19-én a Föld nagyon közel keresztezi az 1932-es visszatérés során kidobott porfelhő közepét.
Az 1932-es porfelhővel történő találkozás megnövekedett aktivitással jár. Szép kitörést láthatunk, melynek nagysága nem éri el a viharos fokozatot (ez a fokozat 1000 feletti ZHR-t jelent). (Az ún. ZHR érték megadja az egy óra alatt, ideális körülmények esetén látható hullócsillagok számát)
Az ez évi kitörés várható időpontja magyar idő szerint hajnali 5 óra 45 perc. Valószínűleg nem fog sokáig tartani, éles lesz a maximum. A Hold közel lesz az újhold állapothoz, így nem okoz zavart a megfigyelésben. A maximum számított időpontja a Föld középpontjára vonatkozik, így néhány perces csúszást figyelembe kell venni (ez Anglia esetében +4 percet jelent, Spanyolország esetében viszont 0 perc az eltérés).
A ZHR számított nagysága 100–150 körül alakul. A pesszimistább számítások 100-at javasolnak, míg az optimistábbak szerint az érték akár 150 is lehet. Attól függően, hogy mennyire diffúz a porfelhő, a ZHR maximális nagysága 120 körüli érték is lehet.
A ZHR nagyságának becslése az 1969-es kitörésen alapul, amikor 120-as ZHR-t kaptak. Azért ezt az évet vették alapul, mert az idei találkozás számított paraméterei az 1969-eséhez hasonlítanak a legjobban. A meteorok halványak lesznek, hasonlóan az 1969-ben megfigyeltekhez. Ezért fontos, hogy fényszennyezés mentes, sötét helyről végezzük a megfigyelést. Sok-sok évig ez lesz az utolsó esélyünk, hogy megfigyelhessük a Leonida raj magasabb aktivitását.
Forrás: MCSE >>