Káprázatos képek az aktív Etnáról
Pár napja újra aktív a szicíliai tűzhányó, az Etna. Egy felnyílt hasadékból felszínre ömlő folyékony láva, hamu és gáz káprázatos képet nyújt.
Egy belső rengést követően múlt szerdán újra kitört az Etna. A vulkán délkeleti oldalán újonnan keletkezett hasadékból folyékony láva, hamu és gázfelhő tör fel.
A vulkán legutóbb idén júliusban, hosszú nyugalmi időszak után élénkült meg. Akkor az izzó magma több nyíláson át tört a felszínre, és mint egy „tűzszökőkút” folyt le a hegy oldalán.
A kutatók szerint a mostani kitörés nem veszélyezteti a környéken élőket. A legutóbbi nagy erejű kitörésre 2002-ben került sor.
Az Etna, a maga mintegy 3300 méterével Európa legmagasabb vulkánja. Magasságát nehéz pontosan megadni, hiszen szinte állandóan változik, a kinövő kúpok és a pusztító kitörések révén. A hegy alapterülete közel 1250 négyzetkilométer.
Az Etnára nem jellemző a hatalmas törmelékszórással, por és gázfelhővel járó heves kitörés, mint például a Strombolira. Itt leginkább híg lávafolyások figyelhetők meg.
Ennek köszönhetően Európában hozzánk legközelebb itt találhatunk úgynevezett lávabarlangokat. Ezek a különleges képződmények akkor keletkeznek, amikor a láva felszíne kihűl és megdermed, de az alatta lévő anyag még forró és folyékony, így tulajdonképpen „kifolyik” a megdermedt felső kéreg alól. A visszamaradt barlangszerű üregek akár a több ezer méter hosszúságot is elérhetik, bár az Etnán csak szerényebb méretek jellemzők. A szicílai vulkán oldalában a közel egy kilométeres Grotta dei Lamponi a leghosszabb, amely messze elmarad a világrekordot tartó, mintegy 60 kilométeres hawaii-szigeteki társától.