Napelemeket szerelt a Discovery két űrhajósa űrsétáján

Sikeresen teljesítette feladatát, és első űrsétájáról visszatért a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) közép-európai idő szerint szerda hajnalban a Discovery amerikai űrsikló két űrhajósa.
Az amerikai Robert Curbeam és a svéd Christer Fuglesang egy kéttonnás napelem-darabnak az űrállomáshoz illesztésében segédkeztek. Hat és fél órát töltöttek az űrben, az állomáson kívül.
A 11 millió dolláros berendezést egy, az ISS-en belülről irányított automata kar emelte a helyére, ennek az illesztésében segédkeztek az asztronauták.
Az űrállomás és a Discovery legénysége szombatig még két űrsétát tervez.
A Discoveryt közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban lőtték föl az űrbe, s kevesebb mint 48 órára rá dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson. Az amerikai űrsikló – hét űrhajóssal a fedélzetén – tervek szerint 11 nap múlva indul vissza a Földre.
Kisebb sérülést fedeztek fel az űrsiklón
Jelentéktelen, a Discoveryt nem veszélyeztető sérülést mutattak ki a vizsgálatok az amerikai űrrepülőgép bal szárnyán, ami nem befolyásolja a további repülést, és emiatt nem kell visszatérni hamarabb a Földre – közölték kedden az amerikai űrhivatal, a NASA képviselői.
A bal szárnyról a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) vezérelt videoberendezéssel készítettek felvételeket. Korábban más műszerek egy kisebb ütést észleltek a szárny felületén, ami arra késztette a szakértőket, hogy még figyelmesebben tanulmányozzák a képeket.