Útjára indították a földszerű bolygókat kereső űrszondát

Útjára indították szerdán a kazahsztáni Bajkonurban lévő orosz űrközpontból a Corot jelzésű francia űrszondát, amelynek az lesz a legfontosabb feladata, hogy Naprendszeren kívüli Föld-szerű bolygók után kutasson.
Az orosz űrkutatási hivatal illetékesei elmondták: egy Szojuz 2-1B jelzésű orosz hordozórakéta emelte a magasba a műholdat, majd két órával az indítás után 827 kilométer magasságban sikeresen Föld körüli pályára helyezte rakományát.
A csillagászok ez elmúlt évtizedben mintegy 200 Naprendszeren kívüli bolygóra, tudományos nevén exobolygóra bukkantak, de ezeknek az égitesteknek a jellemzői gyökeresen eltérnek a Földétől, mivel a Naprendszer óriásbolygóihoz hasonló gázóriások, s így kizártnak tekinthető, hogy az élet kialakulhatott rajtuk.
Ezeket a bolygókat egyébként a csillagászok sohasem látták, létüket az anyacsillagaik mozgásában, illetve fényerejében jelentkező változások alapján mutatták ki.
A Corot az elkövetkező két és fél évben olyan planétákra fog vadászni, amelyek alapvetően hasonlítanak Földre, méretük nagyjából azonos a mi bolygónkéval, és az is alapvető szempont, hogy légkörrel rendelkező kőzetbolygók legyenek.
A Corot másik feladata az lesz, hogy vizsgálja a távoli csillagok belsejében lejátszódó folyamatokat. Összesen mintegy 120 ezer csillagot fog megvizsgálni.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a tervek szerint 2008-ban fog a francia szondához hasonló, és ugyanolyan rendeltetésű műholdat a világűrbe juttatni.