Szokatlanul alacsony a Hernád vízhozama
A hónapok óta tartó csapadékszegénység és feltehetően egy kis vízerőmű vízigénye miatt csökkent a Hernád vízhozama a folyó Sajó torkolata fölötti szakaszán.
Ugyanakkor Pados Imre, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója szerint szó nincs arról, hogy az ősmeder kiszáradt volna. A Híradó.hu korábban arról számolt be, hogy a Hernád 15 kilométeres, Bőcstől a Sajó torkolatig tartó szakaszán annyira lecsökkent a vízszint, hogy amennyiben azt nem pótolják, több mázsa hal pusztulhat el. Az oxigénhiány miatt ugyanis már most pusztulnak a domojkó, paduc, küszök, sügér és ehhez hasonló halivadékok.
„Nem fenyegeti a kiszáradás a Hernád alsóbb szakaszát, sőt keddtől több a víz a mederben. Kollégáim, akik végigjárták a folyó ezen szakaszát sem döglött, sem pedig élő halat nem láttak” – nyilatkozta ellenben Pados Imre a Magyar Távirati Irodának. Az igazgató elmondta: a Hernád átlagos vízhozama másodpercenként 30-35 köbméter, s ez jelenleg – a csapadékszegény időjárás miatt – harmadára csökkent.
„Ugyanakkor tény, hogy a folyó alsó szakaszán még ennél is kevesebb a víz, s most azt vizsgáljuk, miért”- tette hozzá az igazgató, megjegyezve: valószínűsíthető, hogy a folyó üzemvízcsatornáján lévő kesznyéteni vízerőmű vízigénye is közrejátszik a kevesebb vízhozamban, s ezt a vizsgálatok igazolhatják.
Godáné Csutorka Andrea, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség osztályvezetője az MTI-nek azt mondta: a szakhatóság folyamatosan vizsgálja, hogy a szárazság mellett ténylegesen mi okozhatja a Hernád szokatlanul alacsony vízhozamát.