Kisbolygó suhant el a Holdnál is kisebb távolságra
A 2007 BD jelölésű kisbolygó január 17-én éjszaka a Holdnál is közelebb, 330 ezer km-es távolságra haladt el bolygónk mellett.
Földközelben haladt el a január 16-án felfedezett 2007 BD jelű földsúroló kisbolygó. Az elhaladás nagy veszélyt nem jelentett, mivel az égitest átmérője alig 20 méter, így egy esetleges ütközés során Földünk légköre elégette volna a sziklányi égitestet.
A 2007 BD jelölésű kisbolygót a Catalina Sky Survey 68 cm-es Schmidt-teleszkópjával fedezték fel január 16-án. A 18 magnitúdós aszteroida nagy sajátmozgása kicsi földtávolságra utalt, a néhány órán belül végzett további megfigyelésekből pedig kiderült, hogy még földközelsége előtt sikerült megtalálni. Az égitest létét az ukrán Andrusivka Obszervatóriumból erősítették meg, majd egy nappal felfedezése után ismét észlelték az amerikai kontinensről. A végső adatok szerint legkisebb földtávolságát január 18-án hajnalban érte el, amikor a Hold pályájánál közelebb, 0, 0022 Csillagászati Egységre járt tőlünk.
Mivel ekkor fényessége elérte a 13, 5 magnitúdót, vizuálisan is észlelhető volt. A kedvező és ritka alkalmat a Hegyháti Obszervatóriumból tudták kihasználni, ahol Horváth Tibor és Tuboly Vince az 50 cm-es Ritchey-Chrétien-teleszkóppal és egy FLI CM-9-es CCD-vel eredt az égitest nyomába. Ami nem is volt olyan egyszerű feladat, mivel a gyorsan mozgó kisbolygó két perc alatt tett meg egy látómezőnyi távolságot, így a beállításnál a kisbolygó elé kellett célozni, hogy a képek készítésekor nyoma a látómezőbe essen. Az egyperces felvétel 22:24 UT-kor készült és egy 11 ívperc széles területet mutat, rajta a kisbolygó csíkjával.
Maga a kisbolygó ikülönleges égitest, mivel az Apohele csoport tagja. Ezen égitestek pályája teljes egészében a földpályán belül húzódik. Korábban csak két nagybolygót (Merkúr, Vénusz) és három kisbolygót ismertünk, amely ilyen pályán jár. A 2007 BD a csoport negyedik apró tagja.
A távolodó és gyorsan halványodó égi szikla megfigyelésére még néhány napig van mód, aztán valószínűleg nagyon hosszú időre eltűnik a szemünk elől, hiszen egy ilyen kis égitest újbóli megtalálásához ismét ilyen közel kell kerülnie bolygónkhoz, amire kedvezőtlen esetben akár évszázadokat is várni kell.
A felvétel a Hegyháti Csillagvizsgálóban január 17-én este készült.
Forrás: Hírek.csillagászat.hu – Magyar Csillagászati Egyesület >>