Közép-Európa legnagyobb meteorkráterére bukkantak Magyarmecskén
300 millió évvel ezelőtti óriásmeteor-becsapódás nyomait találták meg Baranya megyében Magyarmecske és Magyartelek között. A nemrég elvégzett földtani mérések alapján a tudósok azt állítják, hogy Közép-Európában ez a legnagyobb ismert becsapódási hely.
Az óriásmeteor hat kilométeres átmérőjű krátert hagyott maga után. Ezt ma már nem lehet látni, hiszen 1000 méteres üledék rakódott rá az évmilliók alatt. A magyarmecskeiek egyelőre nem tudják pontosan, mit is rejthet a föld valójában. Sokak szerint gyémánt vagy akár kiapadhatatlan gázmező is lehet a mélyben.
A földtani mérések bebizonyították: Közép-Európa területén egyedül itt, Magyarmecske és Magyartelek között csapódott be óriásmeteor az elmúlt évmilliók alatt. A tudósok azt is megmérték, hogy a belső körben a legerősebb a föld elektromos vezetőképessége, ez kifelé haladva gyengül.
Hogy valójában mit rejt a föld, azt kutatófúrásokkal lehetne igazolni, erre azonban a 300 fős településnek nincs pénze. Az első fúráshoz 60-70 millió forint kellene.
A művelet azért ilyen drága, mert az elmúlt párszáz millió évben sokat változott a táj: amikor a meteorit becsapódott, ezen a helyen fa nagyságú cserjék, halak és kétéltűek éltek még a szakemberek szerint.