Szép égi látvány szombat éjjel
Amennyiben az időjárás engedi, szombat éjjel hazánkból is látható lesz, ahogy a sárgás-fehéres Holdra rávetül Földünk árnyéka, és kísérőnk rézvörös színt ölt fel.
Március 3-án ismét teljes holdfogyatkozást lesz, és a jelenség Magyarországról is megfigyelhető. Ráadásul az időpont is szerencsés: a fogyatkozás szombatról vasárnapra virradóra történik. A teljesség idején a Hold delelni fog, a vöröslő, megfogyatkozott fényű Holdat az Oroszlán csillagszegény vidékén láthatjuk. A teljesség időtartama 73 perc lesz.
Árnyék, félárnyék
Holdfogyatkozás mindig teliholdkor következik be, és csakis akkor, ha a Hold áthalad a Föld árnyékának valamely részén. Az árnyékot két, kúp formájú rész alkotja, melyből az egyik a másik belsejében helyezkedik el. A külső, vagy félárnyék (penumbrális árnyék) az a zóna, ahol a Föld útját állja a Nap sugarainak, hogy elérjék a Holdat – de nem a teljes napkorongról! Ezzel ellentétben, a belső, vagy umbrális árnyék az a terület, ahol a Föld minden közvetlen napsugarat megakadályoz a Hold elérésében.
A csillagászok a holdfogyatkozás három alapvető típusát különböztetik meg. Teljes fogyatkozásnál a Hold teljes egészében belemerül a Föld umbrájába, kísérőnk ekkor fantasztikus vöröses árnyalatokban pompázhat.
Részleges holdfogyatkozáskor a Hold korongja csak részben hatol be a teljes árnyék kúpjába.
A harmadik, kevésbé látványos típus a félárnyékos holdfogyatkozás. Ilyenkor a Hold csak a belső sötét árnyékot körülölelő félárnyékon (penumbrán) halad át anélkül, hogy a belsőt érintené. Mivel ez az árnyék sokkalta halványabb, mint a központi, a fogyatkozás sem annyira feltűnő.
Miért nincs minden hónapban holdfogyatkozás?
Mitől függ, hogy milyen típusú holdfogyatkozás következik be? Miért nem következik be mindig látványos teljes fogyatkozás? Ennek oka, hogy a Hold Föld körüli pályája 5 fokkal hajlik a Föld Nap körüli pályájához képest. Ez azt jelenti, hogy a Hold ideje nagy részét vagy a Föld keringési síkja alatt, vagy fölötte tölti.
Márpedig a Föld Nap körüli keringési síkja kiemelt fontossággal bír, hiszen a Föld árnyéka is pontosan ebben a síkban nyúlik el. A legtöbb telihold során a Hold a Föld árnyékkúpja alatt vagy felett halad el – azaz nem következik be fogyatkozás. De évi egy-három alkalommal a Hold keresztezheti vagy a Föld félárnyékának, vagy a teljes árnyékának valamely részét, ezáltal bekövetkezhet félárnyékos, részleges, vagy teljes holdfogyatkozás.
Rézvörös ragyogás 73 percig
Magyar idő szerint a Hold szombat éjjel 21 óra 16 perckor kezdi meg belépését bolygónk teljes árnyékába.
A teljes fogyatkozás kezdete 23 óra 44 perckor, közepe 0 óra 21 perckor, a teljes fogyatkozás vége pedig vasárnap 0 óra 58 perckor lesz.
Bár a Föld árnyékába belépő égi kísérőnk fokozatosan elsötétül, teljesen feketévé, láthatatlanná nem válik majd. A teljes fogyatkozás idején, amikor már az egész égitest a Föld árnyékában van, színe tompa rézvörös lesz, ami annak a következménye, hogy ilyenkor csak a Föld légköre által szórt, alkonyatihoz hasonló napfény világítja meg.
A teljes holdfogyatkozás idején több városban van lehetőség távcsöves megfigyelésre. A helyszínek listája, valamint további információ a Hirek.csillagaszat.hu szakportálon. >>