Vulkánkitörést kaptak lencsevégre a Jupiter holdján

A Jupiter Io nevű holdjának egy vulkánkitörését sikerült megörökítenie az óriásbolygó közelében elhaladó New Horizons űrszondának.
A jobb oldali képen az Io Tvashtar nevű vulkánjáról mintegy 240 kilométer magasságba felemelkedő kitörési felhő látható. A Tvashtar az Io egyik legaktívabb vulkánja.
A felvétel a holdtól 4 millió kilométer távolságból kedden készült, amikor az űrszonda 2, 3 kilométerre megközelítette az óriásbolygót, hogy további útjához kihasználja a Jupiter gyorsító hatását. Ez az ún. hintamanőver mintegy négy kilométerrel növelte meg a szonda másodpercenkénti sebességét.
Ennek köszönhetően a most már 23 km/másodperc sebességgel száguldó New Horizons a tervek szerint 2015 júliusában halad el a Plútó és holdjai mellett. A mostani manőver nélkül három évvel tovább tartana az utazás.
Az űrszonda az Ion kívül a Jupiter többi holdjáról, az Európáról és a Ganymede-ről, sőt magáról a Jupiterről, pontosabban annak Kis Vörös Foltjáról is készített felvételeket. A Kis Vörös Folt (Red Spot Junior-nak -RSJ) – szemben nagyobbik társával, amely már 130 éve létezik – viszonylag új képződmény, 1998 és 2000 között keletkezett három kisebb örvény összeolvadásával.
Kapcsolódó cikkünk: