Káprázatos képek a napkitörésről
A tavaly szeptemberben fellőtt Hinode űrteleszkóp pazar képeket készített a napkitörésekről, amelyek azt bizonyítják, hogy a Nap felszínén hevesebb jelenségek zajlanak, mint azt kutatók korábban gondolták.
A Hinode által idén januárban készített röntgenfelvételeken jól látható a napkitörés során elhajló gázoszlopok, amelyek hatalmas energiáról árulkodnak.
Az itt látható felvételek a Napkutatás egy új szakaszának kezdetét jelzik. „Ezek a képek és videofelvételek, amelyek a Nap felszínéről felemelkedő és lesüllyedő kis gázkitöréseket is megörökítették, jóval részletesebbek, mint korábbi társaik” – mondta Dick Fisher, a NASA kutatója.
Az eredetileg Solar-B névre hallgató, majd Hinode (napkelte) nevet kapott napszondát szeptember 22-én a Japán Űrkutatási Hivatal (Jaxa) lőtte fel a kyushui Uchinoura Űrközpontból. A kutatásban amerikai és brit szakértők is részt vesznek.
A három évig tartó projekt során a kutatók egyrészt szeretnék megérteni a napfoltokat „működtető” mágneses mezők változását. Emellett fontos cél, hogy a Hinode segítségével nyert adatok alapján, előre lehessen jelezni a napkitöréseket.
A napkitörések során kibocsátott rádió-, ultraibolya- és röntgensugárzásnak valamint az anyagi részecskék ugyanis komoly zavart okozhatnak a Föld mágneses terében. Gondot jelent többek között a rádióhullámok zavarására, a műholdak elektronikájában okozott károk, vagy az űrhajósokra gyakorolt negatív egészségügyi hatások.
Kapcsolódó cikkünk: