Különleges felvételek a Vénuszról

Egy éve kutatja szomszédos bolygónkat az Európai Űrhivatal szondája, a Vénusz Expressz.
A méreteiben a Földhöz hasonló Vénusz ma barátságtalan bolygó. Légköre ma körülbelül 95 százalékban szén-dioxidból, illetve a magasabb rétegekben némi kén-dioxid is található. A bolygó felszínének légnyomása közel százszorosa a Földének, hőmérséklete meghaladja a 400 Celsius fokot, a felhőiből pedig savas eső hull, ám a forróság miatt a felszínt soha nem éri el, útközben elpárolog a víz.
A bolygón uralkodó forróságot a levegő szén-dioxid tartalma okozza, mely átengedi a Nap által kisugárzott hőt, eltávozni viszont már nem hagyja a légkörből, azaz tulajdonképpen egy vastag takaróként működik. Az üvegházhatás miatt a felszínen szélességtől függetlenül mindenütt közel ugyanakkora hőmérséklet uralkodik, nincsen sem napi, sem pedig évszakos hőingás.
A Vénusz az előrehaladott üvegházhatás kiváló példája, a kutatók számára ezért is különösen fontos a bolygó tanulmányozása. Az Európai Űrhivatal szondája az elmúlt egy évben rengeteg adatot gyűjtött a Vénusz légköréről.
A fenti hamisszínes, infra tartományban készült felvételek szintén a bolygó légkörét és annak vastagságát illusztrálják. A kékes ragyogás az oxigénatomok molekulákká alakulása során alakul ki. A felvételek a bolygó azon a részén készültek, ahol épp éjszaka uralkodik.