Mi köze a szaharai homokviharnak a hurrikánhoz?

Valószínűleg a sivatagi homokviharokkal az Atlanti-óceán légterébe kerülő nagy mennyiségű pornak „volt köszönhető”, hogy 2006-ban a vártnál jóval enyhébb volt a hurrikánszezon az Egyesült Államokban és a Karib-tenger térségében.
Miután 2005-ben rekord számú hurrikán söpört végig a Karib-tenger térségében, a Mexikói-öbölben és az Egyesült Államok délkeleti partvidékén, a hatóságok 2006-ban is hasonló forgatókönyvre készültek, ám az igazán pusztító hurrikánok tavaly szerencsére elmaradtak.
2005-ben 12 trópusi vihar és 15 hurrikán, míg 2006-ban ennek csak töredéke, négy trópusi vihar és öt hurrikán alakult ki a térségben. Ráadásul tavaly egyetlen hurrikán sem érte el a szárazföldet az Egyesült Államok területén.
A hurrikánokat a felmelegedő felszíni tengervíz táplálja. A tengervíz felszín közeli rétege 2006-ban jóval hidegebb volt, mint azt prognosztizálták. Az itt bemutatott két ábrán, amelyek a NASA Aqua műholdjának felvételei alapján készültek, látható a tenger felszíni hőmérséklete. Az alacsonyabb hőmérsékletű részt kékkel, a magasabb hőmérsékletűt pedig lilával jelölték. Az ábrákon feltüntették a hurrikánokat (feketével) és a trópusi viharokat (szürkével) is. Az első kép a 2006. évi, a második a 2005. évi állapotot mutatja.
A hurrikán kialakulásához a tengervíz felszínének 28 Celsius fok körüli hőmérsékletet kell elérnie. 2005-ben – mint az a képen is látható – az Atlanti-óceán és a Karib-tenger nagy részén a víz hőmérséklete e körül az érték körül alakult. Mint a képen is látszik 2005-ben nagyobb területen volt magasabb a hőmérséklet, mint 2006-ban.
Mi okozta ezt a különbséget? William Lau, a NASA Goddard Space Flight Center munkatársa szerint a válasz a Szaharából szállított hatalmas mennyiségű porral és homokkal magyarázható. 2006-ban a korábbinál jóval nagyobb mennyiségű por került az Atlanti-óceán fölé a szaharai homokviharok révén. A légkör magas portartalma miatt pedig csökkent a besugárzás, ami pedig csökkentette a hurrikánok utánpótlását, vagyis a tengervíz felmelegedését.
Bár a kutatók még nem tudják pontosan, hogy a homokvihar mekkora részben okozta a hurrikánszezon gyengülését, de remélhetőleg a további kutatások hamarosan erre is választ adnak.
Kapcsolódó cikkeink