Ritka felvétel a Napról

Április 12-e óta központi csillagunkon nincs napfolt.
Időnként a Nap felszínén viszonylag sötét területek jelennek meg – ezek az úgynevezett napfoltok. Megjelenésük központi csillagunk mágneses mezejének változásaihoz kapcsolódik. A napfoltok gyakran párosan tűnnek fel, és a Nap korongja előtt csak azért látszanak sötétebbnek, mert a régiók hőmérséklete valamivel alacsonyabb, mint környezetüké, igaz még így is több ezer Celsius fokosak.
Erős mágneses aktivitású régiók, amelyekből napflérek és koronakilövellések keletkezhetnek. Múlandó jelenségek, egy átlagos napfolt mindössze néhány napig vagy hétig tart, majd felbomlik.
Már évszázadokkal korábban megfigyelték, hogy a napfoltok ciklusokban jelennek meg és tűnnek el. Egy-egy ciklus átlagosan 11 évig tart, és a Nap mágneses mezejének szabályosan ismétlődő alakváltozásaival kapcsolatos. Amint előrehalad a folyamat, egyre több napfolt jelenik meg, majd végül a mező felbomlik, újraformálódik, és újabb napfoltciklus veszi kezdetét.
A SOHO napkutató szonda felvételei szerint 2007. április 12-e óta nincs napfolt központi csillagunkon. A 11 éves ciklikusság szerint is a Nap most nyugalmi állapotban van. A legutóbbi szoláris minimum idején, 1996-ban egyébként Napunk leghosszabb ideig 37 napon keresztül volt napfoltok nélkül.