Folyékony víz lehet a most felfedezett exobolygón

Európai csillagászok az eddig Naprendszeren kívül felfedezett bolygók közül a Földhöz leginkább hasonlító planétára bukkantak.
A Földéhez hasonló hőmérsékleti körülmények vannak egy újonnan felfedezett bolygón – jelentette be egy svájci, francia és portugál csillagászokból álló kutatócsoport, amely a chilei Európai Déli Obszervatórium (European Southern Observatory – ESO) távcsövét használva bukkant a planétára.
Lehet rajta folyékony víz
A bolygó átmérője a földinek a másfélszerese, tömege ötször akkora. Képes megtartani a felszínén a vizet, a hőmérséklete pedig nulla és 40 Celsius fok között ingadozik a mérések szerint.
A bolygó a Mérleg csillagképben, a Gliese 581 jelzésű csillag körül kering. A csillag egy vörös törpe. A vörös törpék kicsi, viszonylag hideg csillagok. Tömegük és átmérőjük a mi Napunk azonos értékeinek egyharmada és 0, 08 százaléka közé esik. Felszíni hőmérsékletük kevesebb, mint 3500 Kelvin (3227 Celsius), ezért csak igen kevés fényt sugároznak ki. A vörös törpék gyakoriak galaxisunkban, a Naphoz legközelebbi száz csillag közül is körülbelül nyolcvan vörös törpe.
Az újonnan felfedezett bolygó központi csillagától mért távolsága a 14-ed része a Nap-Föld távolságnak, de ahogy már említettük, a csillag kisebb, hűvösebb és kevésbé fényes, mint a Nap, ezért a bolygó “lakható” övezetben van, azaz a víz folyékony, a hőmérséklet pedig kellemes lehet a felszínén.
Az Európai Déli Obszervatórium kutatócsoportja azonban arra a kérdésre nem tud választ adni, hogy tényleg van-e víz az exobolygón (Naprendszeren kívüli bolygó). A most felfedezett bolygó 13 nap alatt kerüli meg központi csillagát.
Nagyon valószínű, hogy a bolygó a hőmérséklete és viszonylagos közelsége miatt az egyik nagyon fontos célpontja lesz azoknak a leendő űrexpedícióknak, amelyek élet után kutatnak a világegyetemben – vélekedett a hírügynökségeknek Xavier Delfosse (Genfi Egyetem), aki szintén a csoport tagja. Ha térkép készülne az univerzum kincseiről, akkor ez a bolygó minden bizonnyal rajta lenne – tette hozzá.
Három bolygó keringhet a csillag körül
A Gliese 581 a Földhöz legközelebb eső száz csillag egyike, “mindössze” 20, 5 fényév távolságban van. Tömege a Napénak egyharmada.
A Gliese 581 körül két éve ugyanez a kutatócsoport már talált egy bolygót, amelynek 17-szer akkora a tömege, mint a Földé, azaz Neptunusz méretű volt. Az a csillag 5, 4 földi nap alatt kerülte meg csillagát.
A csillagászok úgy vélik, hogy egy harmadik bolygó szintén keringhet a csillag körül. Becsléseik szerint ennek tömege körülbelül nyolcorosa a Földének, keringési ideje pedig 84 nap körül van.
A most felfedezett planéta a legkisebb az eddig felfedezett exobolygók közül. Megtalálása az Európai Déli Obszervatórium HARPS színképelemzője révén vált lehetővé. A berendezés segítségével nagy pontossággal tudják megállapítani kis méretű égitestek sebességét is. A jelenleg ismert 13 olyan bolygó közül, amelyek tömege húsz Föld-tömegnél kisebb, 11-et a HARPS segítségével fedeztek fel.