Pazar felvétel a Hubble űrtávcsőtől

A Hubble Heritage Team az úrtávcső felbocsátásának 17. évfordulója alkalmából egy igen részletes és látványos mozaikfelvételt tett közzé az η Carinae-köd központi régiójáról.
Az η (éta) Carinae-köd (NGC 3372) az égbolt egyik legszebb – sajnos csak a déli félgömbről, a Carina (Hajógerinc) csillagképben látható – objektuma, s egyben Tejútrendszerünk egyik legnagyobb méretű ionizált hidrogénfelhője.
A körülbelül 7500 fényévnyire lévő köd igen aktív csillagkeletkezési régió, melyben több mint egy tucat fiatal, 50-100 naptömegű forró óriáscsillag található, köztük Galaxisunk egyik legnagyobb tömegű és legnagyobb abszolút fényességű csillagával, a névadó η Carinae-vel. Utóbbi heves tömegvesztési folyamatok révén többször fellángolt az elmúlt évszázadokban – a legmarkánsabb nagy kitörés az 1835-1855 közötti időszak volt, amikor az egész égbolt második legfényesebb csillagaként ragyogott!
Az április 24-én felbocsátásának 17. évfordulóját ünneplő Hubble űrtávcső történetének egyik legnagyobb méretű panorámaképét készítette el az η Carinae-köd centrális vidékéről. A 48 képkockából összeállított felvétel a gázfelhő mintegy ötven fényév átmérőjű területét mutatja be, s ezzel rendkívül részletes betekintést nyújt a csillagkeletkezés igen heves folyamataiba.
A régió első csillagai kb. három milliárd évvel ezelőtt keletkeztek egy hideg molekulafelhő összesűrűsödése révén. A fiatal, forró óriáscsillagokból érkező erős ultraibolya sugárzás, valamint az igen nagy sebességű anyagkiáramlások folyamatosan szétdarabolják a felhőt, ezzel dinamikusan változó környezetet hozva létre annak belsejében. Az első csillagok intenzív tevékenységének köszönhetően a kialakult központi “üreg” körüli hideg hidrogéngáz folyamatosan melegszik és sűrűsödik – ez pedig újabb csillagkeletkezési fázis beindulását segíti elő.
Szöveg: Hirek.csillagaszat.hu >>
Linkajánló:
Hubble-galéria >>